recuperare creante

Creditul dat la firma de recuperare EOS KSI a fost trimis la executor judecatoresc, cu o taxa. Ce pot sa fac?

Am un credit care a fost dat la o firma de recuperare: SC. EOS-KSI ROMANIA. Am platit pana in ianuarie 2013 ultima rata si am sunat sa le spun ca am ramas fara venit, si voi pune dosarul de pensionare si voi reincepe sa platesc. Dar m-am trezit ca dosarul este dat la executor judecatoresc care mi-a pus o taxa de 5146 ron, iar creditul este de 41467.00 ron.
Mentionez ca nu am fost niciodata sunata de executor, nu am primit nicio instiintare scrisa, mentionez ca am un venit mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie si am o pensie de 455 ron.
Intrebarile mele sunt:

1. Cat ar trebui sa mi se opreasca din pensie daca mai am si alte datorii, de exemplu doua carduri de la Banca Transilvania?

2. Daca as da in judecata executorul, ce credeti ca as castiga? Sunt de acord sa-mi achit datoria dar nu si acele cheltuieli de executare.

Postat in data: 18 mai, 2014

Cat poate sa-mi ia din salariu o firma de recuperare a datoriei, Credit Expres, la un credit ING?

Am un credit de 3 salarii in valoare de 3000 lei de la ING, pe care nu am reusit sa il mai platesc timp de 2 ani si dosarul a fost dat pe mana celor de la Credit Express. Firma la care m-am angajat acum dau salariul doar prin ING. Eu am vorbit cu cei de la banca, care mi-au zis ca dupa prima plata a salariului sa scot extrasul de cont si sa merg la Credit Express pentru am pune poprire de 33% din salariu. Cand am vorbit cu cei de la Credit Express si le-am explicat exact ceea ce mi s-a transmis de la banca, ei mi-au zis ca nu pot sa faca ei asa ceva si ca nu stiu cum se poate rezolva aceasta problema. Acum eu cum ar trebui sa rezolv problema aceasta, avand in vedere ca eu incerc sa ajung la un acord cu ei de a plati aceasta datorie? Cei de la Credit Express au spus ca orice ban intra pe acel cont va fi considerata plata, desi prin lege au voie sa opreasca intre 33% si 50% . Va Multumesc!

Postat in data: 06 mart., 2014

Daca suna cineva si spune ca e de la o firma de recuperare, ce fac?

Parintii mei au facut un imprumut la o banca in 2007, au platit rata pe luna vreo 3 ani, dupa care sediul bancii sa inchis din oras, mama fiind sigura ca a terminat achitarea bancii. Pana anul acesta nu am primit nici o sesizare, nimic. A sunat un domn la inceputul lunii spunand ca este de la o firma de recuperari si a spus ca figurez in baza lor cu aceeasi suma imprumutata si ia dat mamei 2 numere de cont sa depuna o suma. Nu am lasat-o sa depuna nici o suma. I-am trimis acelui domn chitantele ca am platit banca, dar a sunat iar si a spus sa depuna bani in contul respectiv ca sa nu ajunga la executare silita, ei nefacand socoteala la chitante. Ce sa fac? Sa depun bani in cont?

Postat in data: 20 ian., 2014