refinantare

De ce documente am nevoie pentru refinantarea creditelor de la IFN-uri?

„Buna seara, la ce fel de documente se refera aici Banca Transilvania?
Tin sa precizez ca am nevoie de o refinantare cu care sa inchid 4 IFN-uri si care sa imi aduca si credit de la CEC la ei, daca ajuta.
CEC 20000, 16200 ramasi
Ferratum- 2300 lei
Viva Credit- 1700 lei
Hora-2600 1221 ramasi
7Credit- 2700 ramasi, 2000 luati

Pot refinanța credite de la alte bănci sau IFN-uri, prin Creditul Direct?
Da, cu Creditul Direct poți refinanța orice credit sau card de credit deținut, cu condiția prezentării de documente justificative.”

Postat in data: 12 aug., 2023

Care este procedura pentru refinantarea unui credit?

„Am făcut o refinanțare la brd pentru creditul ing. De la ING mi se dau informații contradictorii, ba ca au fost încasați banii, ba ca nu au fost încasați, problema rămânând ca acest credit nu s-a închis. Am făcut tot ce am știut și tot ce s-a putut dar tot nu am rezolvat situația. Ce e de făcut în cazul.asta?”

Postat in data: 11 aug., 2023

Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Postat in data: 09 aug., 2023

Cum pot sa fac refinantarea creditului Ferratum la CEC Bank?

„Am facut un credit la Ferratum de 5000 Roni am platit cateva rate si dupa am facut refinantare la Cec.Doamna de la ce cand a facut Op ul a scris gresit numarul contractului.Ce pot face in privinta asta?”

Postat in data: 07 aug., 2023

Cum pot sa refinantez creditele de la IFN-uri?

„Bună ziua! Am rate la 5 ifn-uri. Suma totală datorată e de 30.000 de lei. Ratele lunare sunt foarte mari. 1.000, 277, 558, 350. Am un salariu net de 2500 + 500 de lei bonuri de masă.

Am încercat să aplic pentru o refinanțare la diferite bănci, însă toate au spus că gradul de îndatorare e prea mare. Aș avea nevoie dacă vă rog din suflet să mă ajutați cu un sfat. Unde aș putea să mai aplic pentru o refinanțare sau numai prin insolvență la ANPC se poate?
Mulțumesc.”

Postat in data: 30 iul., 2023

Se poate face refinantarea creditului la aceeasi banca?

„Bună ziua. Îmi doresc tare mult să îmi dați un sfat vă rog. Problema stă în felul următor, am un credit de refinanțare la BCR făcut în luna decembrie(20000) , pe lângă el mai am alte 4 în valoare de 4000 de lei ( 12000), pe 4 mai se împlinesc cele 3 luni de la ultimul credit. Aș vrea să refinantez din nou tot la ei pentru a prinde toate creditele într-unul singur și ceva bănuți în plus de care am nevoie.

Întrebarea mea este , va fi posibil sa fac acest lucru? Am mai citit pe internet și am văzut fel și fel de situații cum ca nu se poate, că nu merge refinanțare la aceeași bancă. Ce mă sfătuiți să fac? Menționez ca am un salariu net de 2700 de lei. Mulțumesc frumos.”

Postat in data: 02 mai, 2023

Pot sa fac refinantarea unui credit ipotecar, daca nu am toate documentele imobilului finalizate?
alpha bank credit reclamatie

„Buna ziua si mulțumesc in primul rând pentru existența unui asemenea portal.
Am sa merg totuși direct in miezul problemei mele.
Am contractat un credit ipotecar de construcții de la Alpha Bank, am folosit toată suma primită, am finalizat toate lucrările dar din cauza unor probleme la finalizarea predării străzilor unde am construit au apărut niște probleme cu înscrierea construcției in CF (deși plătesc deja impozit pe clădire la primărie, am domiciliul stabilit acolo si locuiesc acolo) ei bine nu pot finaliza documentația cu banca si practic încheia o polița de asigurare pe imobil. In plus creditul a ajuns sa Coste mult prea mult așa ca as dori sa refinanțez acest credit la o alta banca unde am chiar găsit o oferta mai bună.
Exista vreun impediment in vederea acestei refinanțări? Poate alpha BANK sa imi nege practic rambursarea anticipata a creditului si desfacerea contractului pe care il avem din motivul “nefinalizării” documentației legate de construcție in ceea ce ii privește pe ei? Deoarece eu am finalizat practic totul, cum va spuneam sunt plătitor de impozit deja si toate cele.
Nu știu dacă v-am expus problema suficient de detaliat dar in principiu ma interesează dacă ar putea exista vreun motiv de negare a rambursării anticipate a sumei împrumutate, practic dacă acest lucru se întâmpla ei nu mai au ce pretenții sa aibă asupra mea, nu?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.”

Postat in data: 15 mart., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele de la IFN-uri?

„Salut
Am facut credite la IFNuri si incercand sa platesc unul am deschis altul, iar acum am ajuns sa nu le mai pot face fata. Am urmatoarele rate:
– 1300 la BCR
– La ferratum am linie deschisa unde trebuie sa achit lunar 1400 doar dobanda (linia fiind de 10000)+ 1400 din linie pe care ii pot retrage ulterior.
– 600 lei credius
– 300 mozipo
– 300 creditprime.
– 200 okcredit.

Plus o linie de 3300 la oceane credit, cu dobanda de 300lei pe luna. Nu am avut intarzieri deloc pana acum, am 4800 salariul

Ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc pentru ajutor”

Postat in data: 06 mart., 2023

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Cum pot sa refinantez imprumuturile IFN-urilor, sa raman cu o singura rata?

Bună ziua, am și eu nevoie de o îndrumare, ajutor. Am un credit la de 40000 lei la ING cu o rata de 1200 lei, la provident de 12000 lei cu o rata de 800 lei, și 3 împrumuturi la IFN total 4000 lei.

Am ajuns în situația aceasta în urma divorțului, întrucât ne judecam pentru casa și mașinile avute în timpul căsătoriei, și pentru alocația minorei pe care nu o primesc din 2019. Acum am obținut hotărârea judecătorească. Datorita proceselor și îngrijirea minorului am rămas în urma cu achitarea datoriilor lucru ce a dus la poprire(care a fost achitata), dar figurez în baza de date.

Ideea este dacă se poate sa ajung la o înțelegere cu o banca în ve vederea refinanțării împrumuturilor.Să rămân cu o singura rata. Menționez ca venitul net este de 5000 lei plus 700 lei pensie alimentara plus 600 lei bonuri de masa.Vă rog dacă se poate sa ma ajutați! Vă mulțumesc!

Postat in data: 07 feb., 2023

Refinantarea nu mi-a acoperit toata suma pentru inchiderea cardului. Ce pot sa fac?

Bună ziua. Cu ocazia refinanțării unui card de credit la o alta banca, noua banca unde am făcut refinanțarea nu mi-a acoperit toată suma pentru a închide cardul. Ma pot obliga sa depun eu diferența pt a închide cardul?

Postat in data: 06 feb., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Pot sa aman ratele la creditul de la Easy Credit?
easy credit

Am un credit pe 5 ani pentru care platesc o rata lunara de 2200.03
lei,contractat in anul 2020. Am achitat lunar aceasta suma de doi ani
la termen. Am intrebat la sediul Easy Credit Bacau daca pot beneficia de
o amanare a ratelor pentru 2-4 luni din motive de serviciu,neavand
posibilitatea sa achit. Raspunsul a fost ca nu se poate. Intrebarea mea
este =cum se poate proceda ca sa pot sa beneficiez de aceasta
amanare.Va multumesc.

Postat in data: 15 sept., 2022

Cum fac la Unicredit cerere de trecere de la ROBOR la IRCC pentru a-mi scadea dobanda la credit?
unicredit amanare rate credite

Buna ziua, am facut o cerere la unicredit pentru trecerea de la robor la ircc si tot primesc raspuns ca nu au primit nimic de la bucuresti …cererea a fost facuta mai bine de 30 de zile ce as putea sa fac? multumesc

Postat in data: 14 iul., 2022

Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!
reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Postat in data: 04 iul., 2022

Nu pot face o refinantare, din cauza gradului de indatorare mare la creditele de la IFN-uri. Ma puteti ajuta?

„Am si eu o problema am facut un credit la raiffaisen anul trecut..aveam nevoie de bani in plus i nu mi sa acordat o refinantare pe motiv ca lucrez la firma mea ..aveam un salariu net d 4000 lei…fiind constransa de imprejurari am apelat la mai multe ifn-uri …acum sunt in indemnizatie crestere copil in iunie am deous actele si voi primi 3200 lwi pe luna indemnizatie…as putea sa obtin o refinantare de undeva?

Am incercat la toate bancile si qm fost refuzata pt grad mare de i datorare…dar din xe am citit ce ati scris dvs. Gradul de indatorare nu ar trb sal ia in calcul pe cel ce ar fi dupa refinantare si nu cel din prezent…imi este foarte greu sa achit toate ratele si nu am avut intarzieri niciodata sau probleme de genul…dar nici o banca nu crea sa ma ajute. Multumesc!”

Postat in data: 23 iun., 2022

Cat dureaza refinantarea unui credit?
refinantare credit banca transilvania

„Va salut. Am facut o refinantare a unui credit de nevoi personale de la ING,urmand a fi refinantat de Banca Transilvania. S-a facut refinantarea, s-a facut inchiderea contului, insa acum Banca Transilvania spune ca trebuie sa primeasca un e-mail din partea ING, iar dupa aceea pot primi banii suplimentari.

Dupa o lunga asteptare,mi se pare o taraganeala, o rea voință. Vi se pare normal? Va multumesc.”

Postat in data: 20 iun., 2022

Ce este mai bine: schimbarea ROBOR cu IRCC sau refinantarea creditului cu dobanda fixa?
IRCC si ROBOR evolutie

„Este o solutie buna trecerea de la ROBOR la IRCC in condtiile in care IRCC-ul are o altă perioadă de ajustare și este o medie ponderată care în trei luni de zile ajunge foarte aproape de media ROBOR-ului de la perioada la care ne raportăm? Oare solutia cea mai buna nu ar fi refinantarea cu dobanda fixa?”

Postat in data: 06 iun., 2022

Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?
alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Postat in data: 13 mai, 2022

Cat timp dureaza aprobarea unei refinantari la Banca Transilvania?
durata credit banca transilvania

Buna ziua aș dori sa stiu cit dureaza să îmi dea o refinantare Banca Transilvania. au cerut revisalu și cei 3 fluturași de salaru, am facut saptamana ce a trecut actele, adica le-am semnat și după aceea ne-a cerut revisalu și cei 3 fluturași. cit mai durează pînă îmi dă refinantarea? mulțumesc

Postat in data: 16 apr., 2022