Restructurare credit

Ce pot sa fac daca am grad mare de indatorare la IFN-uri?

„In luna ian.2023 am luat 5000 lei de la Credite Rapide IFN.Aveam un grad de indatorare de 3200 lei la un salariu de 3800 lei, dar totusi mi-au dat.

Aveam mai multe IFN-uri ,carora le plateam la acea data , neavand intarzieri.Le-am achitat suma de 600 lei. In 09.2023 , executorul mi-a inchis contul si poprire pe salariu, obtinuse deja o sentinta fara cale de atac pentru suma de 14100 lei, adica aproape de trei ori suma imprumutata. Nu m-au instiintat de scadenta anticipata,
am vazut asta in actele trimise de executor.

Creditul a fost online, am corespondat cu ei simultan, pe WahatsApp, mesaje in momentul cand am luat creditul.A fost asa de rapid ca nici nu am realizat cand s-a semnat contractul electronic, mi-au trimis pe e-mail iar la 5 minute am dat acordul fara sa citesc nimic din el, asta este greseala mea , oricum nu aveam de ales, eram presata de alte IFN-uri, sa le achit, dar ei au fost insistenti pe acest aspect.

Am intrat intrun cerc vicios din care nu mai pot iesi, m-au adus la un grad de indatorare de aproape 150%. Va rog mult de tot , ma puteti ajuta sa mai pot face
ceva ? Multumesc frumos.”

Postat in data: 13 oct., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Daca nu mai pot plati creditul, ce trebuie sa fac?

„La bt am avut 2 credite in2007 iar în 2023 am notificare de executare. Nu am putut plăti din 2011 fiind bolnavă de cancer in faza terminală ce trebuie sa fac?”

Postat in data: 22 sept., 2023

Este legal ca IFN-urile sa acorde imprumuturi celor aflati in Biroul de Credit?

„Bună seara! V-am găsit ulterior pe un site și am văzut că ați mai rezolvat probleme asemănătoare cu a prietenului meu.
Aceasta a apela la un moment dat la un IFN, dobanda era enormă, iar după aceea din ce am inteles aceștia l-ar fii băgat în biroul de credite fara a il notifica. El a mai apelat după aceea la câteva IFN uri neachitand prima dată și fiind practic in biroul de credite si am citit undeva ca nu e legal sa ii acorde fiind în biroul de credite. Stiti cumva ce ar putea sa faca sa scape din asta?

Mulțumesc, o seara buna”

Postat in data: 01 sept., 2023

Dupa cate zile de restante la credit se poate demara executarea silita?

„Bună seara! Am un salar de 3300 de lei din care am de achitat următoarele credite făcute anil trecut în 2022 la Ifn-urile: Icredit, Credit Prime, Mozipo, Viva Credit și Provident și am și un credit la Raiffaisen, dar sunt la zi cu toate ratele la ei.

Sunt mamă singură și la 31 August 2023 mi se încheie contractul de muncă pentru că am fost angajată doar pe anul 2022-2023. Menționez că la Provident și Icredit înregistrez întârzieri de peste 199 de zile. La Credit Prime și la Viva Credit am ajuns la o înțelegere de plată și ar trebui să le termin în luna lui Decembrie. La Mozipo, Icredit și Provident am mai făcut plăți parțiale.

Intrebarea mea este aș putea să mă trezesc cu dosar de executare silită la Icredit și Provident? Până acum nu am primit nicio hârtie de la ei doar mesaj pe telefon în care mi se spune că înregistrez o sumă restantă și numărul de zile de întârziere. Executarea silită când se poate demara dacă la niciuna dintre ele nu mi s-a declarat creditul scadent anticipat?
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 15 aug., 2023

Pot beneficia de legea falimentului personal, daca nu mai pot sa achit rata la banca?

„Buna seara,am un credit făcut la Raiffeisen,pe care nu îl mai pot achita, sunt in creștere copil,cum pot proceda, cunoașteți legea falimentului personal?pot „beneficia? mulțumesc”

Postat in data: 10 aug., 2023

Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Postat in data: 09 aug., 2023

Ce fac daca am restante la creditul BRD?

„Am un credit la BRD, când nu am mai putut plăti am trimis mail sa amân 3 rate, nu au făcuto lunar al luat alocația copilul care întra în acel cont, acum mau pus sa plătesc toată suma obligat, dacă vreau reeșalonarea sa plătesc 10% di datorie apoi
reeșalonare. Ce sa fac?? nu pot plăti acei 10% e suma mare..”

Postat in data: 16 iun., 2023

Ce fac daca nu pot plati creditul la Hora Credit?

„Bună seara. Acum 3 luni am accesat un credit de la cei de la Hora credit. O mai făcusem și în trecut dar n am avut probleme cu plata lor. Acum la un credit de 2000 RON nu am putut face plata luna următoare din motive financiare. În 2 luni creditul ajunsese la aproximativ 5000.

M au sunat de câteva ori și le-am spus ca eu nu pot face plata acestei sume exagerate la care nici nu m am gândit ca va ajunge. Îmi cereau sa fac plăti parțiale de 1000 de RON pe luna dar asta însemna că luna viitoare ajungeam la aceiași suma. Acum 3, 4 zile am primit mesaj ca s a demarat procedura de executare silita….
Cred ca în prezent, la 3 luni de la accesarea creditului suma totala a ajuns la 7000.Ce pot face?”

Postat in data: 27 mai, 2023

Credius mi-a aprobat un credit, desi aveam multe datorii la alte IFN-uri si la banca. Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

„In luna noiembrie 2022,am facut un credit la Credius care mi-a fost aprobat,desi la acel moment figuram cu credite la mai multe ifn-uri si cu un credit mare la BCR. Inca de la acea data am platit rata in valoare de 1200 lei la Credius in fiecare luna cu cateva zile intarziere,dar,nu am intarziat nicioadata 30 zile.

Cu toate acestea,Credius mi-a dat dosarul firmei Integral Collection si de atunci in fiecare luna cand depasesc cateva zile data de plata a ratei,aceasta firma ma suna si imi trimite mesaje cu amenintari ca daca nu platesc voi fi raportata la biroul de credite.Intr-adevar,am foarte multe ifn-uri de platit si un salariu lunar de 3500 lei si nu stiu cum o sa ma mai descurc,dar,m-am tot imprumutat ca sa nu ajung la biroul de credite.Ce pot sa fac referitor la imprumutul de la credius?…Multumesc..O zi buna va doresc..Sper sa aveti timp si sa imi raspundeti.”

Postat in data: 08 mai, 2023

Cum pot opri dobanda la Viva Credit, daca nu mai pot plati?

„Pot opri dobânda de la Viva credit ? Nu reușesc să mai rambursez decât dobânda mă simt dator pe viață la hoții ăștia ce pot face ?”

Postat in data: 05 mai, 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele de la IFN-uri?

„Salut
Am facut credite la IFNuri si incercand sa platesc unul am deschis altul, iar acum am ajuns sa nu le mai pot face fata. Am urmatoarele rate:
– 1300 la BCR
– La ferratum am linie deschisa unde trebuie sa achit lunar 1400 doar dobanda (linia fiind de 10000)+ 1400 din linie pe care ii pot retrage ulterior.
– 600 lei credius
– 300 mozipo
– 300 creditprime.
– 200 okcredit.

Plus o linie de 3300 la oceane credit, cu dobanda de 300lei pe luna. Nu am avut intarzieri deloc pana acum, am 4800 salariul

Ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc pentru ajutor”

Postat in data: 06 mart., 2023

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Este legal sa fiu executat silit in maxim 5 zile de la declararea creditului scadent anticipat?
terra credit scadenta anticipata

Să va expun problema mea. Am luat 500 de lei în data de 12-10-2022 de la Terra Credit în 3 rate lunare.. Nu am apucat sa achit decât în jur de 500 lei dar asta fiind mai mult dobânzi și penalități.
După ce au trecut cele 90 de zile de restanta am primit mail precum creditul a fost declarat scadent anticipat și dacă nu plătesc în maxim 5 zile trimite dosarul la executor. Datoria în momentul de fata este de 1032 lei chiar dacă am plătit pana acum aproape 500 lei..

Eu le.am trimis înainte sa ajung la cele 90 de zile de restanta mail prin care am cerut o integere amiabila deoarece nu pot plăti creditul restant la care nu am primit nici un răspuns. Acum după ce am primit înștiințarea de credit scadent anticipat am sunat la ei sa discut și nu vor sa facă nici o înțelegere amiabila nici o restructurare de credit, nimic.

Este legal ca după ce a fost declarat creditul scadent anticipat în maxim 5 zile sa plătesc toată datoria, dacă nu trimite dosarul la executor?

Și m.au amenințat ca o sa plătesc și cheltuiala executorului.. Din câte știu am dreptul la încă 90 de zile ca să pot plăti și pe urma dacă nu atesc sa trimită dosarul. Deci restanta mea totala este de pe data de 12-10-2022 pana în acest moment. Plus ca am mai făcut plăti parțiale aproape de 500 lei.

Va mulțumesc frumos și aștept un mesaj cu o lămurire..

Postat in data: 20 feb., 2023

Ce fac cu creditul TBI Bank, daca am ramas fara loc de munca?

„Buna ziua, am facut un credit la TBI , din pacate dupa cateva luni de plata la zi a ratelor am ramas fara locul de munca, eu iam contactat si le am explicat problema, fata de acolo spunand ca i pare rau nu are ce sa faca ca tre sa platesc, pana la urma sa ajungem de comun acord sa platesc macar o suma mai mica din rata, problema este ca aproape in fiecare saptamana ma suna diferiti reprezentanti de la TBI pentru a imi spune sa platesc pentru evitarea dea a fi actionat in instanta, exista o solutie pentru a face ceva? sa scada dobanda sau sa prelungeasca termenu pentru a micsora rata? au vreo obligatie si ei ?
va multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2023

Ce pot face daca datoriile la credite au fost trimise către un executor judecătoresc? Pot să-mi eșalonez plata?

Postat in data: 06 dec., 2022

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Postat in data: 21 nov., 2022

Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

Postat in data: 19 nov., 2022

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 30 oct., 2022