Salariu

Cat se poate opri din salariul de 1400 de lei la o poprire?

„Bună ziua!
Cu scuzele de rigoare pentru deranj, doresc sa ma ajutați și pe mine într o problema legata de o executare silita pentru pensie de întreținere.
În urma popririi pe salariu, eu lucrând cu jumatate de norma (4 ore), salariu net fiind de 1400 lei, angajatorul a decis sa mi oprească suma de 330 lei, conform art. 729 alin 3.veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Întrebarea mea este dacă angajatorul a procedat corect sau trebuia sa-mi oprească mai mult întrucât executorul a înregistrat un dosar de validare poprire. Mulțumesc respectuos”

Postat in data: 22 mai, 2022

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Postat in data: 16 nov., 2020

BCR mi-a pus poprire pe tot salariul de pe card. E legal?

Am si eu o poprire pe salariul meu de 150 lei ..la vodafone am o datorie de 675 lei..iacum in ziua cand mi a intrat salariu adica ieri, azi am vazut ca nu mai am nimik pe card..scria asa sold disponibil -525lei si sold blocat 675 lei ..nu inteleg de ce mi s.a pus oprire pe tot salariul meu atat de mic

Postat in data: 16 mart., 2018

Care e motivul pentru care bancile nu vor sa-mi acorde un credit?

Buna ziua domnul Vasile, am o intrebare daca ma puteti ajuta.

Am incercat la mai multe banci sa iau credit dar din pacate toate mi-au respins cererea cu toate ca nu am mai fost imprumutata la banci. Pot spune ca aici unde lucrez este primul meu loc de munca si am o vechime de 4 luni cu un salar destul de consistent aprox 3500ron.

Imi puteti spune va rog care ar fi motivul pentru care bancile nu vor sa imi acorde credit.multumesc !

Postat in data: 02 mart., 2018

Se poate sa-mi opreasca bani si banca si angajatorul?

Am salariu de 2000, o preoprire de 270 si acum am mai primit una la un credit de 9300. Cat la suta imi poate opri din salariu? Mai am o nelamurire se poate sa-mi opreasca si banca si angajatorul? Am primit de la banca o notificare prin care sunt anuntata ca am o preoprire pe salariu.De ce?

Postat in data: 11 ian., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

Cat se opreste din salariu daca exista un singur creditor, dar mai multe dosare (datorii)?

Ce inseamna urmariri din cadrul art 728 (2) din Codul de procedura civila? Dosare de executare sau creditori?

Art 728 (2)
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

Un SINGUR creditor poate deschide pe numele unui debitor persoana fizica 3 dosare de executare pt 3 creante diferite. In acest caz (cand exista doar un creditor dar cu 3 creante in executare la acelasi executor sau la 3 executori diferiti) se popreste din salariu 33% sau 50%?

multumesc

Postat in data: 27 oct., 2017

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Postat in data: 20 oct., 2017

BCR mi-a oprit tot salariul. Ce pot sa fac?

Cu mult respect va intreb cui trebuie sa ma adresez pt a-mi recastiga diferenta de bani din salar deoarece mi sa oprit salarul intreg la banca BCR si am solicitat la ghiseu diferenta de bani dar ma plasat la executor iar dumnealui spune ca banca e de vina, banca spune ca executorul a trecut 10 zile si sunt mingea lor de ping-pong. Si diferetna de bani nu am mai recuperat-o, e o incalcare a legii, pt asta cine raspunde??? daca un om simplu incalca legea ce repede se iau masuri dar in cazul bancilor nu exista lege?? va rog indrumati-ma ! va multumesc

Postat in data: 29 aug., 2017

Am 2 popriri de la ANAF si mi se retine 1/3 de la firma si 1/4 de la banca. E normal sa se retina 1/2 din salariu daca sunt 2 popriri de la acelasi executor??

Postat in data: 11 iul., 2017

Cat se poate opri din salariu la o poprire daca trebuie sa platesc si pensie alimentara si cheltuieli de intretinere a familiei?

Buna ziua, x a avut un card de credit in 2006, nu a fost achitat total iar de atunci s-au tot pasat intre birourile de recuperari, acum a primit o instiintare la serviciu ca trebuie sa-i opreasca din salariu 1/3 din salariu.
Intrebare: el plateste o pensie alimentara lunar, are in intretinere sotia (neavand serviciu), el intretine casa, cat % poate sa-i opreasca din salariu in aceasta situatie?

Postat in data: 29 iun., 2017

Poate executorul sa-mi puna poprire pe salariu, daca lucrez cu jumatate de norma?

Buna ziua.
Am executare silita, timp de 3 ani nu am putut fi executata. Poate executorul sa puna poprire pe salariu? Si poate face asta din salariul net de 525? (lucrez cu jumatate de norma). multumesc

Postat in data: 15 iun., 2017

Poprirea se poate face pe toti banii din cont, chiar daca provin din salariul sotului?

Eu am o problema mai complica sa zic asa…am o proprire la banca pentru sume incasate necuvenit din ajutoare sociale..este vorba de un debit de 7900 de lei, pana aici toate bune…eu sunt casnica am 3 copii nu realizez nici un venit dar sotul meu este angajat cu contract de munca in Germania, patronul lui nu i-a mai putut da banii numerar si au stabilit ca firma unde lucreaza sa ii vireze in tara in contul meu 800 de euro (banii reprezinta salariul lui virati direct de catre firma unde lucreaza in Romania in contul meu).

Ideea este ca banca mi-a oprit suma integral iar sotul meu mi-a trimis o adeverinta din care rezulta faptul ca este angajat si suma reprezentand salariul ii este virata in contul meu…nu ar trebui si in cazul aceasta sa retina o treime? va multumesc anticipat pentru raspuns mi-ar fi de un real
folos

Postat in data: 24 mai, 2017

Cat poate sa-mi opreasca din salariu la mai multe propriri?

Am mai multe popriri pe contul de salariu, iar aceste popriri ajung in final la angajator. Primele doua popriri au ajuns la angajator, unde mi se popreste 50% din salariu, a aparut si cea de-a treia poprire care bineinteles incepe de la banca ca si primele doua, unde banca este in posesia adreselor de la biroul exec. judecatoresc a primelor doua popriri in care ii instinteaza sa nu mai popreasca ei, deoarece poprirea se face de catre angajator.

La aparitia celei de-a treia poprire, banca popreste si ia. Si asa mi s-a poprit 50% din salariu la angajator, plus inca o treime la banca. Nu mi se pare normal. Am intrebat la banca, dar fara nici un raspuns concret.

Intrebarea este daca e legal poprire pe un salariu sa ajunga la 85%? Multumesc.

Postat in data: 06 mart., 2017

De ce sotiei i se opreste 30% din salariu si de catre angajator si de catre banca?

De ce nu i se pot restitui de catre banca sumele incasate in plus? Pot actiona banca in judecata pentru reacredinta si sa-mi dea daune morale si materiale?

Postat in data: 24 feb., 2017

Cum se calculeaza poprirea? Din salariul de baza sau si din sporuri?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Salariul de baza fara sporuri este 1365 iar ce iau in mana este 3700. Intrebarea este din care se calculeaza poprirea si daca aceleasi reguli se aplica si in cazul CAR FAUR?

Postat in data: 07 feb., 2017

Ce trebuie sa fac daca banca imi blocheaza tot salariul?

Am o executare silita pentru un credit neachitat din 2011 in valoare de 22000.
Am fost plecata din tara si nu am mai platit. Acum m-am angajat in tara, inca nu am primit salar dar banca unde am contul mi-a spus cand am fost sa ridic cardul ca am deja poprire pe cont. Nu am primit inca nici o hartie de la executorul judecatoresc, o astept, deoarece vreau sa fac contestatie la executare.
Daca imi blocheaza tot salarul – care ar trebui sa intre luna viitoare – desi nu e legal – ce trebuie sa fac ca sa imi primesc cele trei sferturi din salar?

Postat in data: 06 feb., 2017