Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti – UNEJ

Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

Postat in data: 27 mart., 2022

Executorul mi-a pus poprire de doua ori pentru aceeasi datorie si nu vrea sa-mi restituie banii. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in August 2016 am achitat integral o datorie de 5200 de lei, dosarul era la un executor judecatoresc. Am trimis chitantele de plata catre executor si am dovedit plata. In martie 2018, acelasi executor judecatoresc a redeschis dosarul si mi-a pus poprire pe cont , pentru acelasi dosar din 2016, pe suma de 1300 de lei. Iau legatura cu cei de la Biroul executorului si acestia imi spun ca dosarul nu a fost inchis in 2016 de catre cei de la Biroul de Credite si ca sa iau legttura cu ei. Intr-un final am rezolvat si a ramas ca imi restituie suma poprita, insa mi-au returnat cu 240 de lei mai putin ( suma care , mi-au zis ei, reprezinta comisionul muncii depuse de executori) . Mi-au pus poprire pe cont si mi-au retras 1300 de lei din cont din cauza unei erori comise de Biroul de Credite in 2016, iar eu am platit 240 de lei executorilor pentru faptul ca ei au depus o munca inutila si nu vor sa imi restituie si cei 240 de lei. Ce pot sa fac?

Postat in data: 13 apr., 2019

Ce pot sa fac daca mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu si la banca?

Am doua popriri, la serviciu imi opreste 1/3 din salariu pt. un ex. si la banca din 1/2 din diferenta de bani virati in cont pt. celalalt ex. si eu mai raman cu 1/3 din tot salariu. Nu stiu ce sa mai fac. banca ma trimite la ex. , ex la banca dau vina unii pe altii si eu am de suferit avand si un salariu minim pe economie si un copil in intretinere. va rog sa ma ajutati, nu am email dar va pot lasa nr .de tel. din luna ianuarie ma chinui. va mul?umesc!

Postat in data: 28 mai, 2018

Firma de recuperare EOS si executorul mi-au luat prea multi bani. Ce pot sa fac?

Am avut o poprire pt o datorie la creditor EOS KSI ROMANIA SRL pe care am achitat-o din luna octombrie. Dar din prea mult zel mi sa oprit cu 300 de lei mai mult.
Pe care refuza executoru sa mi inapoieze . Invocand mai multe motive .
Eu m-am interesat la firma recuperatoare si in luna martie au facut cerere de restituire si pe 27 februarie au fost virati bani. Ce pot sa mai fac ?

Postat in data: 19 apr., 2018

Uniunea Executorilor Judecatoresti (UNEJ) explica modul in care cei care au poprire pe salariu pot sa-si achite ratele la credite sau carduri de credit

Postat in data: 06 dec., 2017

Cum e posibil ca executorii sa trimita pentru aceeasi datorie si bancilor si angajatorului hotarare de poprire?

Cum e posibil ca executorii sa trimita pentru aceeasi datorie si bancilor si angajatorului hotarare de poprire…daca eu am o singura sursa de venit acel salar minim pe economie….si m-a poprit si banca si angajatorul..deci nu 1/3 ci din start 2/3 …am reclamat degeaba…si la banca si la OPC…si la executor…iar banii nu se dau innapoi…
Mulumesc

Postat in data: 12 iul., 2017

Cat se poate opri din salariu la o poprire daca trebuie sa platesc si pensie alimentara si cheltuieli de intretinere a familiei?

Buna ziua, x a avut un card de credit in 2006, nu a fost achitat total iar de atunci s-au tot pasat intre birourile de recuperari, acum a primit o instiintare la serviciu ca trebuie sa-i opreasca din salariu 1/3 din salariu.
Intrebare: el plateste o pensie alimentara lunar, are in intretinere sotia (neavand serviciu), el intretine casa, cat % poate sa-i opreasca din salariu in aceasta situatie?

Postat in data: 29 iun., 2017

Executorii judecatoresti pot sa-mi retina jumatate din salariul minim pe economie?

Am un salariu minim pe economie, iau in mana in jur de 1.000 de lei lunar si de anul trecut am o poprire pentru o datorie la banca de 350 de lei, asa ca mai raman cu 650 de lei si am si un copil minor in intretinere. Banca (BRD) mi-a blocat si bursa sociala primita de copil de la Primarie, asa incat a trebuit sa fac un angajament plata cu executorul, pentru a putea lua bursa, desi stiu ca pe aceasta nu se poate pune poprire.

Acum am primit a doua poprire pentru un alt credit restant ajuns la o firma de recuperare, care a vrut toti banii, nu m-am inteles cu ei pentru o plata in rate.

Intrebarea mea este: poate sa-mi retina inca o treime din salariu pentru a doua poprire, adica in jur de 700 de lei, iar eu sa raman cu doar 300 de lei, care nu-mi ajung nici pentru mancare?

Postat in data: 28 mart., 2017

Ce pot sa fac daca mi s-a pus o poprire pe card in mod abuziv si fara sa fiu anuntat?

Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac daca mi s-a poprit in mod abuziv cardul pe care am 55 de milioane, fara sa fiu anuntat de banca Raiffeisen. Eu consider ca e o poprire abuziva a executorului pentru ca am platit deja unui camatar datoria pe care o aveam, dar el a mai gasit o copie dupa o chitanta semnata de mine si m-a amenintat ca trebuie sa-i platesc imediat 500 de lei.

Postat in data: 28 nov., 2016

Catre cine pot face o reclamatie impotriva executorului judecatoresc?

Buna ziua. Mi s-a instituit in luna Februarie o poprire pentru un credit neachitat. Mi s-a oprit atunci banii ce ii aveam in cont apoi luna urmatoare au virat bani catre ei atat firma cat si banca la care am contul pt salarii,adica mai mult decat acea treime care este legal (aici cred ca este vina bancii).

Am sunat la firma de executori pt a incheia un acord de plata,mi-au ridicat poprirea , am facut doua plati catre ei dupa care trebuiau sa verifice cat mai e restul de plata si sa imi comunice telefonic sau prin mail. Nu am mai primit raspuns. I-am contactat si cea care a raspuns mi-a zis ca probabil s-a acoperit suma. In luna Octombrie aflu de la firma ca mi sa pus din nou poprire pe salar, de la aceeasi firma de executori, pt acelasi credit si pe aceeasi suma de bani.

Mi-au ” explicat ” telefonic ca sa omis verificarea platilor anterioare, dar vor verifica dosarul si imi vor comunica raspunsul, si sa stau linistita ca daca se plateste in plus acei bani mi se vor restitui in cont. De o luna si ceva tot sun la ei si nimic.

Luna aceasta firma a mai virat catre ei acea treime din salariu. si de ceva zile nu imi mai raspunde nimeni la telefon. As dori sa ma sfatuiti ce as putea face, sau catre cine sa fac o reclamatie impotriva executorului. Multumesc

Postat in data: 16 nov., 2016

Este posibil ca Raiffeisen sa-mi opreasca 66% din salariu, in conditiile in care am 2 popriri? Mentionez faptul ca din luna martie si pana in data de 17.05.2016 banca mi-a retinut bani si nu i-a trimis creditorilor iar acum a trimis toata suma inclusiv salariul catre o anume societate. Nu cumva se numeste deturnare de fonduri?

Postat in data: 20 mai, 2016

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi retraga toti banii de pe card?

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi ratraga toti banii, adica salariul aferent din cont, fara instiintare? De asemeni, am card de retragere si nu-mi da accept sa-mi functioneze, obligandu-ma sa retrag de la sediul bancii, care nu se afla in localitatea unde domiciliez. De pe data de 10 ale lunii in curs trebuia sa incasez acei 2/3 din salariu. Mi s-a spus ca executorul mi-a retras intregul salariu, apoi un angajat al bancii mi-a spus sa fac demersuri pentru a-mi inapoia acele 2/3 din salariu, dar au trecut deja 15 zile si ma plimba cu vorba. Ce pot face? Multumesc

Postat in data: 29 mart., 2016

Cati bani mi se pot lua din pensie pentru o poprire?

Daca am pensia revizuibila la an cat imi poate pune poprire?

Postat in data: 11 ian., 2016