Cati bani mi se pot lua din salariu in urma somatiei de la biroul executorilor judecatoresti?

Am si eu nevoie de o lamurire…sunt restant la banca BRD si am primit somatie de la „biroul executorilor judecatoresti…” din care am inteles ca mi se va trage din salar pt achitarea sumei de 3.721,98 lei.

Ma asteptam sa mi se ieie un anume procentaj lunar din salar pt achitarea sumei. Ieri mi-a intrat lichidarea la salar si cand am verificat astazi cardul am ramas socat avand in vedere ca la interogare sold am 2,991.98- …deci sa inteleg ca mi s-au tras toti banii care au intrat pe card si mai sunt si cu minus pe cont…as dori o explicatie daca se poate.

reclamatie BRD

Reclamatie BRD

Nici executorul judecatoresc, nici banca nu va pot retine, in cazul popririi salariului, mai mult de o treime din salariu pentru o datorie sau maxim jumatate din salariul lunar, daca aveti mai multe restante la banci.

De aceea, va sfatuiesc sa luati legatura cu banca pentru a le cere explicatii privind disparitia banilor de pe card. Daca vi se spune ca s-au platit catre executorul judecatoresc, puteti face o reclamatie in care sa cereti sa vi se restituie diferenta de bani la care aveti dreptul, conform prevederilor Codului de procedura civila cu prire la executarea silita.

Daca doriti si alte informatii sau aveti nevoie de ajutorul meu in rezolvarea problemei, va rog sa reveniti.

+ 9 = 17