Ce motive pot fi acceptate pentru stergerea din Biroul de Credit?

Am avut restante la Provident, Icredit si Viva, pe care le-am platit. Provident si Icredit sunt mai vechi, au fost date la recuperari la Debt Collection Agency.

Nu am vazut notificarile de la ei. Cum pot sa sterg datele din Birodul de Credit?

Ce motive ar putea fi acceptate pentru stergerea informatiilor din BC?

Stergere Biroul de Credit

Stergere Biroul de Credit

Unul dintre motivele care pot fi acceptate pentru stergerea restantelor din Biroul de Credit este cel invocat de dumneavoastra, si anume neprimirea notificarilor cu cel putin 15 zile inainte de raportarea la Biroul de Credit, asa cum prevede legea.

Daca nu ati primit notificari cu cel putin 15 zile inainte de a fi raportata, trebuie sa faceti cereri de stergere din Biroul de Credt, in scris sau prin e-mail, la IFN-urile care v-au raportat.

Alte motive de stergere din Biroul de Credit depind de situatia fiecarei persoane in parte, in functie de modul de plata a ratelor si de alte aspecte privind rambursarea creditului, conform legislatiei privind protectia datelor personale si a deciziei autoritatii competente, ANSPDCP (Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal).

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

9 + 3 =