Ce trebuia sa platim in 25 ani, acum banca ne obliga sa platim in 5 ani. Are voie?

Am un credit ipotecar care a fost declarat anticipat si am ajuns la un acord de plata cu banca, pe care l-am semnat din disperarea de a nu pierde casa. Au facut o rata de 330 eur, iar noi avem venituri de 1400 ron si cu 2 copii mici. Are voie banca sa faca o rata asa mare si sa nu se mai tina cont de venituri? Ce trebuia sa platim in 25 ani, acum banca ne obliga sa platim in 5 ani.

bancnota10_lei_curs_valutar_bnrIn mod normal, creditul dumneavoastra ar fi trebuit restructurat, din moment ce platiti in continuare ratele. Acordul din prezent, de achitare a creditului in 5 ani, este unul benevol, intrucat ati ramas restantieri si erati in pericolul de a fi executat silit.

Probabil ca din aceasta cauza, banca nu a putut sau nu a dorit sa va restructureze imprumutul.

Mai incercati o data sa discutati cu banca pentru majorarea perioadei de creditare si implicit reducerea ratei lunare, iar daca nu reusiti, incercati sa contactati alta banca, pentru refinantarea imprumutului.

− 7 = 1