Daca am trimis cuiva o suma de bani pentru a achizitiona un bun si acesta refuza sa-l trimit?, ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Mentionez ca nu am decat contul Iban si numele persoanei respective.
Cu ajutorul politiei se poate face ceva?

Solutia este sa trimiteti la politie datele aferente suspiciunii de frauda, numele persoanei si contul Iban in care ati facut plata, astfel incat sa se analizeze cazul si sa se poata lua urma infractorului, daca este cazul.

Puteti apela si la ajutorul bancii prin intermediul careia ati facut plata, intrucat aceasta probabil s-a mai confruntat cu astfel de cazuri si cunoaste procedura aferenta acestora.

Daca plata produsului ati afectuat-o prin intermediul unui card, atunci sunteti asigurat si veti primi banii inapoi de la banca, urmand ca ulterior aceasta sa reglementeze problema fraudei cu politia. Faceti o cerere la banca in acest scop.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti sa va ajut sa rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

6 raspunsuri la “Cum imi pot recupera banii in urma unei fraude? Nu am mai primit produsul platit

1. Ioana Ștefania

Bună ziua. Cineva mi-a retras mai multe sume de bani din cont, am la banca transilvania card, și am aplicația bt pay. Credeți că poate banca sa anuleze acele transferuri sau sa îmi recupereze bani?

Ar putea fi vorba de o frauda, caz in care trebuie sa anuntati imediat banca si sa faceti o cerere de refuz la plata, adica de anulare a tranzactiilor si recuperarea banilor.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Banii nu se mai pot recupera de la Banca Transilvania, pentru ca banca nu este raspunzatoare pentru litigiile dintre clienti, ci doar in cazul fraudelor privind conturile sau cardurile, adica atunci cand vi se fura banii din cont sau se fac plati neaprobate de dumneavoastra.

Ceea ce trebuie sa faceti pentru a va recupera banii este sa faceti o plangere online la Politie, pentru inselaciune.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la plangerea facuta la Politie.

2. Ifrim

Eu am trimis 800 ron la cineva in blaj,nu am primit produsul,am adresa lui fiindca banii iam trimis saptamana trecuta prin posta cu e mandat!ce pot face sa recuperz banii?

5 + = 12