Cum pot sa recuperez banii opriti de banca de doua ori, pentru o poprire?

In luna octombrie mi-a oprit poprire pe salariu de doua ori: atat banca cat si firma unde lucrez. Le-am dus celor de la banca actele doveditoare (adeverinte de la firma, precum ca imi opreste ei si de la executor sa nu-mi mai blocheze cardul).
Pe data de 24 noiembrie am dus actele la banca fiind inregistrata doar adeverinta de la executor. Dupa mai multe incercari telefonice de recuperare a sumei oprite de banca aflu ca nu mi-a fost inregistrata adeverinta de la firma. Le-am dus din nou adeverinta de la firma. Va rog cu tot respectul sa-mi spuneti ce sa fac ca sa pot sa recuperez suma oprita de banca (sunt singurul salariat si suntem 4 persoane care depindem de salariul acesta). Salariul lunii octombrie 1110. Poprire firma 366 rest 744. Poprire banca 240.
Va multumesc din suflet .

poprire card salariu

poprire card salariu

Va sfatuiesc sa luati legatura cu executorul judecatoresc si sa-i solicitati rambursarea sumei platita in plus de banca.

In acelasi timp, puteti face o reclamatie si la banca, pentru a afla motivul pentru care nu au luat in considerare adeverintele de la serviciu si de la executor. In mod normal, banca trebuie sa respecte dispozitiile executorului judecatoresc, iar din moment ce acesta a confirmat ca retinerea din salariu se face la serviciu, nu trebuia sa va retina si ea din salariu.

Totusi, banca este obligata de executorul judecatoresc sa va puna poprire pe cont, chiar daca banii vi se retin la serviciu, intrucat orice suma care intra in cont, cu exceptia salariului, trebuie retinuta pentru plata datoriei.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti nevoie de ajutor.

Un comentariu la “Cum pot sa recuperez banii opriti de banca de doua ori, pentru o poprire?

1. Florin

Cu tot respectul vă mulțumesc , am reușit să-mi recuperez suma de la firma care de ocupa de poprire. Cei240 care ‘mi oprise banca

Dă-i un răspuns lui Florin Anulează răspunsul

+ 8 = 17