Daca au trecut 5 ani, pot contesta executarea pe motivul prescriptiei?

In situatia in care am un credit restant, la care ultima rata a fost efectuata acum 5 ani, in cei 5 ani nu am primit nimic acasa, nu s’a instituit poprire pe cont desi salariul intra in cont.

Am primit instiintare de poprire de la executor judecatoresc ieri si astazi mi s-au blocat toti bn din cont inclusiv tot salariul.

Ce sfat imi dati? Cum trebuie sa procedez?

Sa contactez un avocat ptr contestarea infiintarii popririi, avand in vedere ca au trecut 5 ani?

In cazul dumneavoastra, avand in vedere ca au trecut cinci ani, puteti lua legatura cu un avocat in vederea contestarii executarii pe motivul prescriptiei datoriei.

Potrivit legii (Codul de procedura civila, art.706) executarea silita nu mai este valabila (se prescrie) daca timp de 3 (trei) ani de la data la care creditul a fost declarat scandent anticipat (de regula dupa 90 de zile de intarzieri), banca/IFN-ul nu a initat procedura de executare silita.

O alta solutie ar fi sa ajungeti la o intelegere amiabila cu banca pentru achitarea unei parti din datoriei si ridicarea popririi.

Va rog sa reveniti la mine pentru alte informatii.

× 4 = 4