De ce mai apar la Biroul de Credit cu datorii, daca le-am platit?

Buna ziua. In anul 2013 am avut un descoperit de cont la BRD, o suma in valoare de 2000 lei. Neachitate ratele la timp, am ajuns pana la executare silita, proprire pe salariu. Aceasta creanta a fost vanduta catre EOS KSI in anul 2014. In luna mai anul 2015 eu am incheiat acest dosar, datoria fiind achitata. Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce inca in Biroul de credit apar cu aceasta datorie neachitata? Cine trebuia sa raporteze catre Biroul de credit solutionarea dosarului? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

EOS KSI firma de recuperare creante

EOS KSI firma de recuperare creante, Biroul de Credit

Reprezentantii BRD mi-au oferit urmatoarele informatii:

Bancile nu pot sterge sau modifica inscrierile de la Biroul de Credit aferente creantelor neperformante pe care le-au vandut catre firme de recuperare a creantelor.

Creantele vandute nu le mai apartin, ele trecand in proprietatea firmei de recuperare a creantelor. Rambursarea, daca si cand are loc, se face catre firma de recuperare si nu catre banca.

Inregistrarile se vor sterge, conform Deciziei 105/2007 a Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (A.N.S.P.D.C.P), care stabileşte o perioadă de 4 ani ca termen de păstrare a istoricului negativ la Biroul
de Credit.

Asadar, trebuie sa solicitati la EOS KSI sa opereze datele la Biroul de Credit, conform sumelor achitate de dumneavoastra (vedeti datele de contact ale EOS in foto).

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema.

5 × 9 =