De ce nu pot scoate bani de la bancomat cu un card Santander?

Buna, am venit din UK de vreo 2 luni si pana acuma n-am avut nici o problema cu cardul, dar din senin s-a blocat. Cand il bag in bancomat zice ca banca nu il accepta sau ca e blocat. Zice diferit la fiecare bancomat. Am sunat la Santander dar ei imi zic ca acolo nu le arata ca ar avea ceva cardul. Ce pot sa fac sa reusesc sa scot banii? In Anglia nu mai merg....

S-ar putea sa fie vorba de o problema a procesatorului de carduri sau a tipului de card folosit: MasterCard sau Visa.
Sfatul meu este sa luati legatura inca o data cu Santander, banca emitenta a cardului, pentru ca ei ar trebuie sa vada daca e o problema cu cardul, mai exact daca nu cumva e blocat sau daca este un card cu utilizare internationala. Exista carduri ce nu se pot folosi decat in tara emitenta (UK, in cazul dumneavoastra). Daca nu reusiti sa lamuriti problema, luati legatura cu MasterCard sau Visa, in functie de tipul cardului.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentare sau aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei.

7 + = 9