De unde pot primi dividende pentru actiuni la Dacia?

Am primit actiuni la Dacia prin cuponiada si am auzit ca se platesc dividende. Ce trebuie sa fac si unde trebuie sa ma duc?

Pentru incasarea dividendelor trebuie sa mergeti la banca BRD, prin intermediul careia se distribuie acestea.

Iat informatiile prezentate de Dacia pe site-ul propriu:

– Pentru anul 2009, cuantumul dividendului brut pe acţiune este de 0,0061 lei.

Din valoarea totală a dividendului cuvenit fiecarui acţionar pentru acest an se vor reţine impozitul de 16% şi comisionul de 2,5 lei perceput de BRD pentru distribuire.

– Pentru anul 2010, cuantumul dividendului pe acţiune este de 0,0068 lei.

În aceeaşi şedinţă, Adunarea Generală a hotarât şi distribuirea în totalitate a rezultatelor reportate ale exerciţiului financiar 2008. Pentru anul 2008, cuantumul dividendului pe acţiune este de 0,0034 lei.

Din valoarea totală a dividendelor cuvenite fiecărui acţionar pentru aceşti ani se vor reţine impozitul de 16% şi comisioanele bancare percepute de BRD pentru distribuire, după cum urmează:
– comisionul de 2,5 lei va fi perceput doar pentru sumele care depăşesc 5 RON şi
– comisionul de 2,5 lei va fi aplicat pentru dividendele fiecărui exerciţiu financiar în care sunt acordate, respectiv atât pentru anul 2008, cât şi pentru anul 2010.

– Pentru anul 2011, cuantumul dividendului pe acţiune este de 0,010099757 lei.
– Pentru anul 2012, cuantumul dividendului pe acțiune este de 0,0102312705 lei.
– Pentru anul 2013, cuantumul dividendului pe acţiune este de 0,0126234418 lei. Dividendele vor fi plătite începând cu data de 15 iunie 2014

Pentru încasarea dividendelor pe aceşti ani, vă rugăm să vă prezentaţi la oricare din unităţile băncii BRD din toată ţara, unde veţi prezenta documentele necesare pentru încasarea sumelor cuvenite.

Banca nu va distribui dividende acţionarilor care nu pot fi identificaţi în Registrul acţionarilor.

Va rog sa reveniti sa-mi spuneti daca ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie de ajutorul meu.

− 2 = 6