Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Credit Cetelem

Credit Cetelem

Poprirea pe salariu se poate face, in general, dupa 3 luni de restante acumulate la plata creditului. Depinde insa de fiecare banca sau IFN, precum si de contractul de credit semnat. In unele cazuri ar putea dura mai mult, intrucat banca sau IFN-ul va incerca sa recupereze pe cale amiabila imprumutul acordat, inainte de a se ajunge la executarea silita prin poprirea salariului si a conturilor.

De aceea, sfatul meu este sa nu asteptati trei luni sau mai mult, pana se ajunge la poprire, din cel putin trei motive:

1. Poprirea inseamna cheltuieli mai mari pe care le veti avea de suportat, din cauza costurilor cu executarea silita si cu executorul judecatoresc.

2. Daca vi se pune poprire pe salariu, vi se vor bloca si conturile bancare si cardurile, astfel ca nu le veti mai putea folosi pana la achitarea datoriilor sau pana cand executorul va aproba ridicarea popririi, in cazul in care aceasta are loc la firma angajatoare.

3. Cu cat intarziati mai mult la plata ratelor, cu atat veti avea un istoric de credit la Biroul de Credit mai dezavantajos, astfel ca pe viitor veti putea obtine cu greu un nou imprumut.

Din aceste motive, va sfatuiesc sa luati legatura cu creditorii (Garanti, Cetelem) pentru a ajunge cu acestia la un acord privind plata datoriilor in rate, conform unui plan agreat de comun acord (angajament de plata), astfel incat sa evitati situatia de executare silita si poprire.

Daca aveti probleme cu plata creditului, puteti cere sa platiti o rata mai mica sau sa nu platiti deloc o anumita perioada (restructurarea creditului), pana cand veti putea sa iesiti din situatia dificila si sa reluati platile.

Daca nu reusiti sa rezolvati problema cu Garanti si Cetelem, va rog sa reveniti la mine pentru a va oferi ajutor.

9 raspunsuri la “Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

1. Sin Cristian

Buna ziua,Am făcut o rata pe numele meu,ajutând pe altcineva,rata o plătesc dânșii,deja au întârziat odată 30 de zile și am întrat în biroul de credit,acum au întârziat din nou 30 de zile(azi) ,la ce sa ma aștept? Deja am interdicție la împrumuturi 4 ani,de la aceasta rata,va rog sa îmi raspundeti

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca ati facut creditul pe numele dumneavoastra, sunteti singurul responsabil de plata acestuia.

Banca ar fi trebuit sa va notifice cu cel putin 15 zile inainte sa va raporteze la Biroul de Credit.

Daca nu ati primit notificari de la banca privind raportarea la Biroul de Credit, puteti sa faceti o cerere la banca pentru stergerea din Biroul de Credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca.

1. Razvan

Cred ca sa schimbat legea care se refera la poprirea pe conturi pentru impozit datorat la primarie pentru cladiri, masina, teren. Ce stiu eu si penultima data cand an platit in 2020,am avut restante pe 5 ani, era atunci vorba ca incepand cu al 6 lea an i ti face poprire. Anu asta m am trezit in noiembrie cu poprire, la finalul al 3 ani de neplata. Am stat linistit ca am inca timp sa platesc. Am platit, dar tot nu mi a spus primaria, sa schimbat legea.??

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu s-a schimbat legea. Perioada de 5 ani este termenul maxim pentru prescrierea datoriilor. Adica, daca timp de 5 ani nu se face poprire, datoria se poate sterge, printr-o hotarare judecatoreasca.

Poprirea se poate face oricand, dupa depasirea termenului de achitare a datoriilor.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Momentul in care se vor face popririle pe salariu depinde de fiecare IFN, dar nu mai devreme de 3 luni, conform legii.

Va sfatuiesc insa sa nu asteptati sa vi se faca poprire, pentru ca va trebui sa platiti mult mai mult decat datoria din prezent.

Sfatul meu este sa luati legatura cu CSALB, pe site-ul CSALB.ro, pentru rezolvarea problemei datoriilor la IFN-uri intr-un mod amiabil.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor

2. Apostolache

Buna ziua am 2 luni de neplata la credite,motiv pt care nu mai am servici, proprire am înțeles că de face dupa 3 luni, intrebarea mea este,daca pe numele meu am si un card in lei si unul in euro, se poate proprii de pe ambele? Sau daca nu mai figurez angajată si in cont am o anumită sumă de bani,se poate face blocarea cardului?Multumesc.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Da, se pot bloca ambele carduri in cazul popririi. Daca banii de pe card sunt din salariu, chiar daca nu mai sunteti angajata, se poate opri maxim o treime din ei.

Sfatul meu este sa nu asteptati sa se puna poprire pe conturi si carduri, ci sa luati legatura cu banca si sa cereti sa va ofere o solutie pentru evitarea executarii silite.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca ati rezolvat problema cu plata creditelor.

3. Movila andreea

Buna ziua.am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.am facut o rata la cetelem anul trecut pe care am refuzat sa o mai platesc din cauza ca am merg cu obiectul pe care l-am cumparat si practic nu il puteam folosi pentru ca era blocat.in momentul in care am mers la cei de la flanco da ma ajute cumva mi-au spus zambind ca m-am ales cu un bibelou de 3700 de lei.dar cam atat.acum cei de la otp bank mi-au oprit 400 de lei din salariu.este normal asa ceva fara ca macar sa ma anunte?

Dă-i un răspuns lui Movila andreea Anulează răspunsul

7 − 6 =