E legal ca executorul sa aplice dobanzi, comisioane si penalitati?

Buna ziua! In textul intiintarii de la BEJ scrie asa: „….suma compusa din X lei reprezentand credit restant, ce sa va actualiza potrivit criteriilor cuprinse in titlul executoriu pana la achitarea intergrala a debitului, prin calcularea dobanzii si a comisioanelor…etc”.
Din 2 popriri (credit si card) una e achitata de cateva luni iar cei de la BEJ imi spun ca nu o pot inchide pt ca nu au de la banca dobanzile si comisioanele actualizate.
E legal asa ceva? Pot amana inca 1-2 ani si sa-mi calculeze dobanzi etc….

Este ilegal ca executorul judecatoresc (BEJ), banca, IFN-ul sau firma de recuperare creante sa aplice dobanzi, comisioane sau penalitati la creditele executate silit prin poprirea salariilor, conturilor sau sechestrul si vanzarea bunurilor.

OUG Nr.52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, in vigoare din 30 septembrie 2016, prevede urmatoarele:

“Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.”

Asadar, nici bancile, nici firmele de recuperare creante nici executorii judecatoresti nu pot adauga niciun fel de dobanda sau de penalitati unui credit executat silit.

Ceea ce inseamna ca dumneavoastra va trebui sa achitati doar suma care v-a fost comunicata in notificarea privind executarea silita, la care se adauga cheltuielile executorului, nimic mai mult, indiferent de cat timp a trecut de la data inceperii executarii.

Motiv pentru care va sfatuiesc sa adresati executorului si bancii sau firmei de recuperare, reclamatii cu privire la aplicarea dobanzilor, cu incalcarea legii.

Daca raspunsurile la reclamatii nu va multumesc, adresati-va Oficiului pentru Protectia Consumatorilor (OPC) din judetul in care locuiti sau Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), institutia abilitata de lege sa va apere drepturile, inclusiv prin actiuni in instanta impotriva executorilor, bancilor sau firmelor de recuperare.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca si cum ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie si de ajutorul meu.

Vasile Pop-Coman

16 raspunsuri la “E legal ca executorul sa aplice dobanzi, comisioane si penalitati?

1. Vartic Mihai

Am luat un credit in 2007 de nevoi personale de la BT in valoare de 25.000RON, am platit pana la sfarsitul anului 2008 suma de 7900 RON si acum executorul ma pune sa platesc creditul restant plus dobanzi si penalitati care insumeaza o valoare exorbitanta in cuantul de 85,500.00 RON. Este legal si care prevedere legala le interzice.

Va multumesc respectuos

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Conform legii, dobanzile penalizatoare nu pot fi mai mari decat valoarea creditului.

OUG 50/2010 arata urmatoarele, la articolul 38:

„În toate cazurile, cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant.”

Asadar, daca valoarea creditului a fost 25.ooo de lei, dobanzile penalizatoare nu pot fi mai mari de 25.ooo de lei.

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie la creditor (banca sau firma de recuperare creante), in care sa solicitati modul de calcul al datoriei.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la creditor, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

2. Dobrescu Florentina

Bună ziua
    Am luat un card de credit de la un ifn în 2008 cu suma de 2200 lei în 2013 am fost executata silit cu poprire pe salariu din 2013 pana în 2015 firma mia oprit din salariu 1900 din 2015 firma a dat faliment și nu sau mai oprit acum sunt din nou executat ptr același credit cu suma de 2907 lei este corect procedat avad în vedere ca sa mai depus 1900?

3. Olari Claudiu

Bună ziua,in aceeasi situatie sunt si eu,am fost executat in 2015 pt un credit din 2007,mi sa comunicat in executare ca am de dat 14800 de franci plus onorariu executorului ( Bej),luna urmatoare ar trebui sa achit toata suma de 14800 franci,dar luna aceasta am primit o hartie care spune ca ar mai trebui sa dau 9000 de franci,însemnând penalitati si dobanzi,este normal asa ceva..nu mai stiu ce sa fac o sa ajung sami bag lichidarea ca nu se poate asa ceva….este corect,legal??

4. Andone Iulia

Buna ziua! Nu am rezolvat nici acum situatia. Concret dosar poprire card 2576 lei , achitat in 6 luni (martie ultima plata), azi cei de la BEJ imi spun ca mai am 1311,34 lei de achitat. Estrigator la cer, nu stiu incotro s-o apuc….

5. Bogdan

Explicația dvs. este partial adevarata.
    Prevederile mentionate în raspuns se aplica contractelor încheiate ulterior întrării în vigoare a prevederilor mentionate.
    Cu alte cuvinte, pentru contractele „vechi”, dacă sunt prevazute dobanzi penalizatoare acestea se pot calcula.

6. silvia

Buna ziua, si eu sunt in aceeasi situatie prezentata de d-voastra. Am depus reclamatie la ANPC asept raspunsul dar nu mi-a dat mari sperante. Va rog sa -mi spuneti cum s-a rezolvat situatia prezentata de d-voastra. Va multumesc!

1. admin Post author

Dat fiind ca este vorba de o prevedere legala, executorii, bancile sau IFN-urile trebuie sa respecte legea, iar autoritatile de supraveghere, precum ANPC, trebuie sa verifice respectarea legii si sa apere drepturile oamenilor.

De aceea, eu va incurajez sa aveti sperante ca problema se va rezolva.

Va rog sa reveniti la mine sa-mi spuneti ce raspns ati primit de la ANPC.

1. Andone Iulia

Va rog, sa-mi spuneti ce raspuns v-au dat cei de la ANPC. Urmeaza sa fac si eu o reclamatie, sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc!

Dă-i un răspuns lui Andone Iulia Anulează răspunsul

+ 9 = 16