Este normal ca atat eu cat si sotul sa avem poprire pe card?

BUNA ZIUA, VA ROG SA IMI SPUNETI DACA ESTE NORMAL CA ATAT EU CAT SI SOTUL SA AVEM POPRIRE PE CARD SI SA NI SE OPREASCA BANI PENTRU ACELASI CREDIT (ADICA AR PUTEA SA-I OPREASACA DOAR SOTULUI). DE ASEMENEA, VA ROG SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA SA FAC CA MACAR UNUL DINTRE NOI SA RAMANA CU SALARIUL INTREG (ORICUM MAI AM INCA TREI RATE DE PLATIT LA ALTE BANCI IN AFARA DE CEA CU PROPRIREA)…MULTUMESC

Stima doamna,

In mod normal, poprirea se pune doar pe veniturile titularului creditului, insa depinde care este statutul dumneavoastra, de codebitor sau de girant (garant) al respectivului credit.

Daca sunteti codebitor, atunci s-ar putea ca poprirea sa fie justificata, insa daca sunteti garant, atunci nu ar trebui sa vi se opreasca si dumneavoastra banii, ci doar sotului.

Va sfatuiesc sa consultati contractul de credit pentru a vedea ce statut aveti dumneavoastra. De asemenea, puteti cere clarificari cu privire la acest aspect si de la banca sau de la executorul judecatoresc.

Daca doriti si alte informatii sau aveti nevoie de ajutorul meu in rezolvarea problemei, va rog sa reveniti.

4 × 4 =