Este normal sa mi se popreasca tot salariul de pe card?

Este normal sa mi se popreasca tot salariu? Precizez ca am poprit jumatate de salariu la locul de munca si astazi am avut neplacuta surpriza ca cealalta jumatate de salar, care a fost virata pe card sa fie poprita de o alta banca prin intermediul unei firme de executori judecatotesti.

Intr-adevar, conform noului Cod de procedura civila, nu se poate retine mai mult de o treime din salariu in cazul unei singure datorii si maxim jumatate cand sunt mai multe datorii.

Orice suma, in afara salariului, care intra intr-un cont poprit, este retinuta in vederea achitarii datoriilor.

Probabil ca executorul judecatoresc nu stia ca mai aveti o poprire pe salariu, de aceea trebuie sa luati legatura cu acesta pentru a-i aduce la cunostinta acest fapt si sa primiti inapoi jumatatea din salariul retinut.

Vedeti aici mai multe detalii despre procedura popririi.

Va rog sa reveniti daca doriti explicatii sumplimentare sau ajutor in rezolvarea problemei

Un comentariu la “Este normal sa mi se popreasca tot salariul de pe card?

1. chitaru maria

Multumesc pentru raspuns,intr-adevar asa este.S-a rezolvat problema dupa ce am luat legatura cu firma de executori judecatoresti ,dar contul va ramane blocat in continuare si voi putea retrage banii de la ghiseul bancii. Cu respect Chitaru Maria.

Dă-i un răspuns lui chitaru maria Anulează răspunsul

− 2 = 4