Este posibil sa se mai adauge creante sau dobanzi dupa executarea creditului?

Am un credit luat in 2006 la care am plătit până în 2010 după care nu am mai avut posibilitatea, după care am fost executat silit iar din 2013 până în luna aprilie 2018 am plătit suma din comunicare mai exact 17065 Lei.

Toate bune si frumoase până pe 26 octombrie 2018, când m-am trezit cu contul blocat iar interesându-ma să aflu că este o poprire la aceeași executare silită de încă 9800 Lei reprezentând creanțe (răspuns dat de cei care se ocupă de dosarul respectiv).

Intrebarea mea: este posibil să se mai adauge creanțe sau dobânzi după executarea creditului ? Cu mulțumiri.

Legea interzice aplicarea de dobanzi sau alte creante dupa executarea creditului.

Este vorba de OUG Nr.52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, in vigoare din 30 septembrie 2016, care prevede urmatoarele:

“Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.”

Asadar, nici bancile, nici firmele de recuperare creante nici executorii judecatoresti nu pot adauga niciun fel de dobanda sau de penalitati unui credit executat silit.

Ceea ce inseamna ca dumneavoastra va trebui sa achitati doar suma care v-a fost comunicata in notificarea privind executarea silita, la care se adauga cheltuielile executorului, nimic mai mult, indiferent de cat timp a trecut de la data inceperii executarii.

Motiv pentru care va sfatuiesc sa adresati executorului si bancii sau firmei de recuperare, reclamatii cu privire la aplicarea dobanzilor, cu incalcarea legii, iar daca raspunsurile la reclamatii nu va multumesc, adresati-va Oficiului pentru Protectia Consumatorilor (OPC) din judetul in care locuiti sau Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), institutia abilitata de lege sa va apere drepturile, inclusiv prin actiuni in instanta impotriva executorilor, bancilor sau firmelor de recuperare.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca si cum ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie si de ajutorul meu.

Vasile Pop-Coman

6 − = 3