Firma de recuperare EOS si executorul mi-au luat prea multi bani. Ce pot sa fac?

Am avut o poprire pt o datorie la creditor EOS KSI ROMANIA SRL pe care am achitat-o din luna octombrie. Dar din prea mult zel mi sa oprit cu 300 de lei mai mult.
Pe care refuza executoru sa mi inapoieze . Invocand mai multe motive .
Eu m-am interesat la firma recuperatoare si in luna martie au facut cerere de restituire si pe 27 februarie au fost virati bani. Ce pot sa mai fac ?

EOS KSI firma de recuperare creante

EOS KSI, firma de recuperare creante, reclamatie

Firma de recuperare EOS KSI, in calitate de creditor, este cea care trebuie sa va ramburseze banii care v-au fost luati in plus de executor.

Sfatul meu este sa faceti o cerere in acest sens la EOS KSI.

Pe de alta parte, daca apreciati ca executorul nu si-a facut treaba bine si nu doreste sa va ajute, puteti sa faceti o plangere la adresa acestuia, la Camera Executorilor Judecatoresti din judetul in care aveti domiciliul.

Reclamatiile (petitiile) referitoare la activitatea executorilor judecatoresti pot fi transmise prin posta sau e-mail, la Colegiile Directoare ale Camerelor Executorilor Judecatoresti de pe langa Curtile de Apel de care apartin executorii judecatoresti respectivi, acestea fiind cele care soluţionează sesizările formulate împotriva executorilor judecătoreşti şi care pot propune, după caz, luarea măsurilor legale şi statutare.

De exemplu, Camera Executorilor Judecătorești de pe lângă Curtea de Apel București are urmatoarea adresa:

Strada Mihai Eminescu, nr. 50-54, etaj 4, ap. 10
Sectorul 1, București
Tel.: 021.312.15.59
Fax: 021.312.15.60

E-mail: cejcab@gmail.com

Adresele celorlalte Camere ale Executorilor Judecatoresti le gasiti aici: https://executori.ro/Organizare/Camere.aspx

Plangerea o puteti trimite si la Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești

Tel: 021.320.50.92, 021.320.50.50
Fax: 021.320.50.90
E-mail: uniune@executori.ro

Sursa: site-ul UNEJ

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

8 − = 5