Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Problema mea este ca, ulterior unei popriri, nu imi mai pot folosi cardul, prin urmare trebuie sa merg sa scot bani din banca si sa platesc comisioane enorme.

Angajatorul imi opreste el automat 1/3 din salariu, deci daca imi vireaza doar ce mai pot folosi, nu pot merge cu acesti bani la alta banca?

Multumesc frumos,

poprire-salariu-cont-banca

poprire-salariu-cont-banca

Executorii judecatoresti dispun infiintarea popririi pe toate conturile unei persoane executate silit, de la toate bancile. Este inutil, asadar, sa va deschideti cont si card la alta banca, intrucat si acestea vor fi poprite si nu le veti putea utiliza pana in momentul achitarii datoriilor.

Singura solutie pe care o aveti, pentru evitarea comisioanelor bancare pentru poprire, este inchiderea contului si cardului si incasarea restului de salariu la firma la care lucrati.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti nevoie de ajutor.

25 raspunsuri la “Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

1. Enescu

Buna seara! In 2020, persoana in cauza a avut o poprire, ulterior si pe contul unde avea rate de achitat la Banca „X”. Gajul pe cont nu a mai fost reinnoit de banca (greseala bancii), si nu s-a mai putut efectua plata in contul respectiv. Ca singura solutie gasita de banca, a fost sa se deschida un cont pe numele meu printr-un act aditional prin care persoana in cauza isi achita ratele si in momentul de fata. In momentul in care eu am vrut sa fac un imprumut, figurez ca si codebitor iar acea rata mi se ia in calcul, desi personal, nu am dat din buzunar un leu vreodata. Situatia a fost semnalata bancii, desi nu au venit cu nici o solutie sau un raspuns, desi totul a demarat in sensul asta din cauza lor. Cum as putea gasi un mod de rezolvare?
    Multumesc mult!

2. MIT

Buna ziua,am si eu o intrebare la dvs.Sunt pensionar si am o poprire din pensie de o anumita suma ,momentan nu am nicun cont la vreo banca primesc pensia de la postas as dori sa mi deschid un cont sa primesc pensia?Poprirea o plateste casa de penisii de 7 luni.Voi avea probleme daca imi deschid un cont?Va multumesc!

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

S-ar putea sa aveti probleme daca va deschideti cont, pentru ca s-ar putea pune poprire si pe acesta. Aceasta este procedura executorilor sau ANAF: poprirea se face pe toate conturile, pentru a se retine banii din acestea, pana la acoperirea datoriei.

Reveniti va rog la mine daca aveti probleme cu poprirea contului bancar.

3. Ovidiu

Daca am o poprire pe contul firmei mele actuale, respectiv contul personal, voi avea poprire si pe contul unei noi firme pe care o infiintez acum?

Multumesc!

1. Ovidiu

Chiar daca acolo mai sunt si alti asociati? Va avea toata firma de suferit sau doar in legatura cu ce imi revine mie personal de acolo?

4. Sincu Adriana

din cauza unui card de cumparaturi neachitat am poprire pe contul de salariu.
    Intrebarea mea: este obligata firma angajatoare sa-mi vireze banii in acest cont ?
    Pot sa cer firmei sa mi se vireze salariul intr-un cont comun cu sotul meu al carui titular este sotul?
    Firma la care lucrez este una privata ( daca asta conteaza…).

Multumesc anticipat pentru raspuns.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sigur ca puteti cere firmei angajatoare virarea salariului in contul sotului, dar asta nu inseamna ca veti scapa de poprire.

De regula poprirea se face si la locul de munca, nu doar pe conturile bancare.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu poprirea.

5. Andrei

Salut!
    Am propire 1/3 din salariu care este platit deja de angajator, la fel cum am si propire pe contul bancar.
    Daca schimb locul de munca, momentan angajatorul nou nu va vira bani catre executor deoarece executorul nu stie de acest schimb de job. Voi putea retrage suma de bani completa din contul bancar chiar daca este propit? Avand in vedere ca este salariu, pana executorul ma va gasi si la noul angajator?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca aveti poprire pe cont si nici banca, nici noul angajator inca nu va retin banii pentru executarea silita, veti putea lua salariul integral, pana cand executorul va gaseste la noul angajator.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu poprirea.

6. Enciu

Bună seara am 5 proprii la banca. Dar angajatorul plătește propriile. Mie trebuie să-mi între în cont o suma mai mare din alta parte. Banca poate să-mi ia din banii ăștia care îmi întra în cont. Va mulțumesc.

7. Dana

am o porire de 1400 lei pe contul bancar.
    Daca o achit pentru a-mi debloca contul mai pot sa o contest pentru a-mi recupera banii ulterior?
    Multumesc!

8. Roxana

Buna ziua! Am poprire pe conturi in urma unui credit pe care nu l am platit, am card la banca Reiffeisen si suma pe care am poprire imi apare cu minus in contul pe care il detin. Practic, orice suma as incasa pe acel card imi va fi blocata pt a imi plati datoriile. Primesc o suma de bani lunar de la parinti, intrucat nu mai muncesc. Cum pt face sa se blocheze doar o parte din suma respectiva si nu toata? Mai exact acea poprire sa o platesc in rate.

9. Strugar Ioan Euzeb

Am omis sa specific ca aceeasi problema ma intereseaza si pentru o rata bancara !
    MULTUMESC din nou !

1. admin Post author

Daca aveti poprire pe conturi de la ANAF, nu veti putea obtine un credit. Incercati abia dupa ce va achitati datoriile.

10. Strugar Ioan Euzeb

Am si eu o intrebare , daca se poate !
    Am poprire pe salar de catre ANAF, si vreau sa plec sa lucrez in alta tara !
    Cum pot sa trimit in continuare suma poprita , de exemplu din Anglia !
    MULTUMESC !

1. admin Post author

Puteti trimite suma poprita fara probleme, din Anglia, printr-un transfer bancar, in contul ANAF. Inainte de a pleca, cereti de la ANAF datele aferente contului in care puteti depune banii pentru plata datoriei. Daca va faceti un cont la o banca din Anglia, puteti depune banii in acel cont, iar apoi sa-i transferati in contul ANAF. Daca nu, apelati la o cunostinta care poate sa faca un transfer bancar. Nu conteaza cine depune banii in contul ANAF.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti si alte informatii

Dă-i un răspuns lui Strugar Ioan Euzeb Anulează răspunsul

+ 1 = 8