ING nu vrea sa-mi deblocheze diurna. Ce e de facut?

Am telefonat la call center ul ING de cel putin cinci ori, iar ei tot nu vor sa deblocheze suma ce reprezinta diurna.
Motive: la detalii plata nu scrie in lb romana diurna, ci echivalentul in lb engleza.
Azi, la recomandarea unei d soare de la call center, am solicitat o adeverinta de la actualul loc de munca, adeveRinta ce a fost trimisa de pe e mail ul oficial al firmei.

Pana acum am vb cu cinci angajati call center, si de fiecare data, mi s a spus altceva.

Ce e de facut?

Maine dimineata, nu am posibilitatea sa ii sun, nu am roaming ul activat!

Este ilegal ca ING sa va retina diurna sau alte astfel de indemnizatii speciale, in cadrul executarii silite prin poprirea veniturilor.

Conform Codului de Procedura Civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Banca ING ar fi trebuit sa verifice inainte de a va retine banii aferenti diurnei.

Am trimis reclamatia dumneavoastra la ING si am primit raspuns ca problema dumneavoastra a fost rezolvata, iar banii aferenti diurnei au fost deblocati.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti probleme.

Vasile Pop-Coman

3 − = 2