Mai au valoare banii vechi? Pot sa-i schimb?

Buna ziua, am gasit bancnote vechi din 1991, 1992, 1998. Intrebarea mea este pot sa ii schimb? Mai au valoare? Multumesc

bancnote-vechi-bani-vechi-schimb-bnr

bancnote-vechi-bani-vechi-schimb-bnr

Banii vechi, atat monedele cat si bancnotele, se pot schimba la sucursalele BNR, la valoarea lor din prezent, dupa denominarea din 2005, cand au fost taiate patru zerouri din vechii bani. In consecinta, o moneda de 5.000 de lei vechi valoreaza in prezent 50 de bani noi, iar o moneda de 500 de lei vechi valoreaza 5 bani noi.

Iata precizarile BNR:

La data de 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, a fost denominată astfel încât 1 leu nou echivalează cu 10 000 lei vechi.

Leii vechi au avut putere circulatorie pâna la data de 31 decembrie 2006.

Înlocuirea bancnotelor şi monedelor uzate sau deteriorate

BNR asigură înlocuirea, la cerere, fără taxe şi comisioane, a bancnotelor şi monedelor emise şi neretrase din circulaţie care s-au uzat sau au devenit necorespunzătoare circulaţiei monetare (cf. Statutului său).

Însemnele monetare prezentate se ramburseaza integral (100% din valoare), chiar daca acestea prezintă lipsuri, în limitele legale admise, dar numai în condiţiile în care acestea se pot identifica fără rezerve. Însemnele monetare cărora le lipseşte mai mult de 40% din suprafaţă sau care nu prezintă toate elementele de identificare nu se pot rambursa solicitantului.

Înlocuirea se efectuează fie prin prezentare la ghişeul special al uneia dintre sucursalele menţionate, fie prin trimitere prin poştă. Atât în cazul preschimbării însemnelor monetare care nu mai au putere circulatorie, cât și în cazul schimbului însemnelor monetare uzate sau deteriorate, primite de la populație prin poștă, contravaloarea taxelor poștale aferente remiterii către petenți a numerarului schimbat va fi suportată de BNR.

Preschimbarea leilor vechi

Bancnotele imprimate pe suport de polimer şi monedele metalice din vechea emisiune pot fi preschimbate pe termen nelimitat, fără taxe şi comisioane (cf. reglementări denominare). Piesele deteriorate se preschimbă în condiţiile menţionate mai sus.

Adresă Orar ghişeu
830-1430 0232 211222/ 0373 336301
Sucursala Regională a BNR – Timiş
Bd. I.C. Brătianu nr. 1, Timişoara
830-1430 0256 494436

Va rog sa reveniti la mine daca mai doriti ajutorul meu.

8 − = 7