Piraeus Bank mi-a majorat abuziv dobanda la creditul in CHF, dar dupa multe insistente a acceptat sa o reduca. Cum pot sa-mi recuperez dobanda platita pana acum?

Creditul ce il am la banca PIRAEUS l-am luat in 2007 pe cind CHF era 1,92, in 2009 prin luna august. Banca mia majorat MARJA abuziv cu doua puncte procentuale, printr-o notificare pe care eu nu am semnato. Dupa explozia cfh-lui, m-am adresat banci cu rugamintea de a-mi reduce marja cu cele doua procente abuzive, cu multa insistenta am reusit reducerea marjei cu doua puncte procentuale in luna mai 2015. Intrebarea mea este cum pot sa-mi recuperez suma de bani incasata abuziv prin cresterea marjei cu doua puncte procentuale pe perioada 2009 luna august si pina in luna mai 2015, la care sa se adauge dobinda plus inflatia.

Buna Ziua,
Am intrebat Piraeus Bank cum va poate rezolva problema, iar reprezentantii bancii au revenit cu rugamintea de a va adresa direct bancii si a obtine clarificarile in vederea rezolvarii situatiei.

De aceea, si eu va recomand sa solicitati bancii rambursarea dobanzii pe care considerati ca ati platit-o incorect si va rog sa reveniti ca sa-i spuneti daca banca v-a acceptat cererea.

Reprezentantii Piraeus Bank au mai precizat urmatoarele:

„Strategia Piraeus Bank Romania pentru clientii care au imprumuturi in franci
elvetieni vizeaza identificarea unor solutii optime, individualizate
situatiei cu care se confrunta fiecare client in parte. Clientii se pot
prezenta oricand la sediile bancii pentru intelegerea detaliilor ofertelor
prezentate.
Ca solutie generala aplicabila tuturor clientilor sai retail, incepand cu
03.02.2015 banca a modificat in avans indicele Libor la 3 luni pentru CHF,
decizie care a dus la o scadere neta a dobanzii platite de clienti cu 0.8%
fata de nivelul din 31.12.2014. In plus, in ultimii ani, banca a pus la
dispozitia clientilor sai solutii de temperare a efectului aprecierii
monedei elvetiene si a initiat o serie de actiuni adresate portofoliului
existent.
De asemenea Piraeus Bank Romania participa in mod activ la elaborarea si
definitivarea programului ce implica masuri de protectie cu privire la
cresterea cursului valutar, initiat de Ministerul Finantelor Publice si
Banca Nationala a Romaniei, impreuna cu bancile comerciale care au acordat
credite in CHF.”

1 × 8 =