Pot lichida contul bancar la BRD al tatalui decedat, pe care am fost imputernicit, daca nu am actele de succesiune?

Doresc sa aflu cum lichidez un cont bancar care apartine tatalui meu decedat in decembrie anul trecut. Cand a depus banii in anul 2009, tata ne-a imputernicit pe mine si pe mama sa executam operatiuni bancare cu acest cont. In acest moment nu putem sa retragem banii deoarece ni-se cere succesiune notariala. Din pacate acest lucru nu este posibil deoarece am mai avut o sora(care a decedat In urma cu 15ani) iar copii ei sunt plecati in strainatate. Doresc sa aflu prin ce modalitate putem sa retragem banii (suma nu este mare:7.568,64lei), sau macar sa devina mama titularul contului. Banii sunt la BRD.
Va multumesc si astept raspuns.

Ce se intampla cu contul bancar al tatalui meu dupa decesul acestuia?

Ce se intampla cu contul bancar al tatalui meu dupa decesul acestuia?

Din pacate nu puteti intra in posesia banilor din contul la BRD al tatalui dumneavostra decedat, fara sa aveti incheiata succesiunea, asa spune legea.

Am rugat reprezentantii BRD sa ne ajute sa rezolvam aceasta problema, rasplunsul bancii fiind urmatorul:

„Conform Codului Civil, orice mandat inceteaza la decesul titularului. Astfel, chiar daca au detinut calitatea de imputerniciti, dansii trebuie sa prezinte un act de succesiune.”

Asadar, trebuie mai intai sa rezolvati problema succesiunii, intrucat si banii din conturile bancare fac subiectul acesteia.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentre sau daca mai aveti probleme cu bancile.

7 − = 5