Pot sa folosesc cardul contactless in modul clasic, cu introducerea PIN-ului la toate platile?

Daca am cerut Ing sa imi blocheze functionarea contactless a cardului, mi sa spus ca sa realizat, si cardul functioneaza totusi fara PIN ce trebuie sa fac?

card-contactless-paypassDupa cum precizeaza si banca, „utilizarea tehnologiei contactless este optionala. Astfel, daca doresti, poti oricand sa folosesti cardul la comercianti in mod traditional prin introducerea in POS si validarea tranzactiei cu PIN, indiferent de valoarea platii.”

Sfatul meu este sa luati din noul legatura cu ING si sa solicitati dezactivarea functiei contactless, daca nu doriti sa faceti plati mici, sub 100 de lei, fara sa introduceti codul PIN.

Eu va recomand insa sa utilizati cardul contactless, intrucat platiti mai rapid la magazine si este mai sigur decat atuni cand folositi cardul cu PIN, fiindca nu exista riscul de a fi copiat cand se introduce in POS.

Va rog sa reveniti sa-mi spuneti daca ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie de ajutorul meu.

4 + = 9