Nu mai inteleg ce inseamna aceasta poprire, pt cine este valabila. Eu merg cu restanta la Raiffeisen Bank cu 21 de zile, dar inainte de salariu cu o saptamana am contul de salariu blocat, daca i-am tras la raspundere de ce, raspund sec ca asa vor ei. Astept un raspuns.Va multumesc

Procedura de poprire a unui cont este luata de banca doar la dispozitia ANAF sau a unui executor judecatoresc, in cazul unei proceduri de executare silita, pentru recuperarea unei datorii la credit sau la impozitele catre stat.

Poprirea nu are legatura cu plata creditului restant, daca acesta nu a intrat in procedura de executare silita.

De aceea, daca Raiffeisen va blocheaza contul doar pentru ca aveti o intarziere de 21 de zile, in lipsa unei decizii de poprire, atunci s-ar putea sa fie vorba de un abuz al bancii.

Reveniti va rog cu detalii pentru a lamuri problema dumneavoastra.

14 raspunsuri la “Raiffeisen imi blocheaza contul, inainte de salariu, pentru ca asa vor ei. Nu inteleg cum e cu poprirea

1. Vlăduț Alexandrina Mihaela

Buna ziua.Sunt Vlăduț Alexandrina Mihaela am oprire pe indemnizație de handicap la banca Raiffeisen, mătușa mi-a trimis bani, mi-a pus oprire și pe acei bani pe care mi-a trimis mătușa.Sunt persoana singura am probleme medicale va rog frumos sa mă ajutați și pe mine.Matusa mi-a trimis bani pentru că nu am nici bani de pâine.Sunt persoana singura și trăiesc din aceea indemnizație de handicap.

2. Daiana

Bună , am un minus pe card de la o proprire . As dori sa stiu daca in momentul in care se vireaza salariul catre contul raiffeisen imi vor fi retrasi toti banii pentru acea proprire sau doar o parte din ei ?

3. Boloni Laszlo

Am o proprire pe salar din luna Iunie 2021. In data de 30 iunie 2022 am incasat suma de 924 lei reprezentand avansul de la salariu. Am solicitat deblocarea cardului ptr a ridica suma cuvenita sic cei de la departamentul propriri cer acordul procurorui ca sa deblocheze cardul. De cand am peoprire pe salar nu am intampinat problema asta. De ce dupa un an imi cere acordul procurorului

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Banca este obligată de lege, în calitate de terț poprit, sa facă ceea ce-i spune executorul judecătoresc.

De aceea, sfatul meu este sa întrebați la banca de ce nu vi se deblochează cardul.

Va rog sa reveniti la mine cu răspunsul băncii, pentru a va ajuta sa rezolvați problema.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Vi se poate lua cel mult jumatate din pensie, daca aveti doua sau mai multe popriri.

Sfatul meu este sa nu asteptati executarea silita, care inseamna complicatii si costuri suplimentare.

Luati legatura cu banca si ANAF pentru a gasi impreuna solutii de achitare a datoriilor.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor.

4. Gogean Florin

Buna Ziua! Pe data de 15 a acestei luni m-am trezit cu o poprire pe salariu in valoare de 2.086 de lei, țin să precizez că am rămas în cont cu 919 lei din tot salariul…. Ce as putea face daca nu am sunat la banca?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sigur ca se poate plati integral un credit, inainte de termen. Daca este credit cu dobanda variabila, comisionul este 0, iar daca e dobanda fixa, comisionul e 0,5% din suma platita, daca a mai ramas mai putin de un an pana la plata creditului si 1% daca perioada ramasa pana la plata creditului este mai mare de un an.

5. Vilceleanu nicolae

Buna seara, as vrea sa va intreb cum este posibil ca executorul judecatoresc sa-mi spuna ca pot sa iau banii de la banca si cand ajung la banca sa nu-mi dea banii pe care dansul i-a returnat inapoi in cont? Cred ca banca Raiffeisen isi bate joc clienti, sa le fie rusine!

6. Pela Ionela

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri!
    Sotul meu are o rata la banca mai exact la Banka Raiffeinsen Bank…platesc rata din anul 2008,fara o luna restanta dar cu mici intarzieri de cateva zile..exact pana in 15-20 zile.. Sotul meu are pe numele lui la aceiasi banka un cont in care imi intra lunar alocatia copilului…fara sa intre un alt venit.. doar alocatia,cei de la banka,m-au tras luna de luna alocatia din cont…timp de 2-3 ani,eu nu am scos,pt ca imi era extrasa de banka! Va intreb asa si apreciez daca imi ve-ti raspunde. Este normal? au dreptul? Repet in acel cont doar alocatia copilului sa livrat! Va multumesc frumos si poate imi ve-ti da un raspuns si ce pot face!

Dă-i un răspuns lui Pela Ionela Anulează răspunsul

+ 1 = 10