S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Am platit datoria, dar banca nu vrea sa deblocheze conturile. Ce fac?

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Desi in scrisoare spune ca sumele vor fi retinute din x carduri, ei de fapt mi-au blocat toate cardurile. Am platit datoria, iar acum banca asteapta scrisoare de la respectivul fisc pt deblocarea lor. Chitanta mea nu are nicio valoare pt ei . Cum pot sa-mi recuperez banii mai repede?

Intr-adevar, banca decide cu privire la instituirea sau suspendarea popririi doar la cererea executorului judecatoresc sau ANAF, daca este vorba de datorii catre stat.

De aceea, pentru a vi se debloca mai repede conturile, luati legatura cu executorul judecatoresc sau cu administratia fiscala care a decis poprirea.

In mod normal, si banca este in legatura cu acestia iar contul ar trebui deblocat imediat ce datoria este platita, insa s-ar putea sa existe diverse probleme.

Va rog sa reveniti daca aveti nevoie de informatii suplimentare sau de ajutorul nostru in rezolvarea problemei.

6 + 6 =