Se poate desfiinta, prin prescriptie, executarea silita si poprirea unui cont bancar la cerea unei firme de recuperare creante?

Am o prietena care ma girat in 2004 la un credit, eu am platit pana in 2007, iar din cauza unor probleme nu am mai putut plati. Banca a vandut creanta la o firma de recuperari in 2008 iar aceea firma nea hartuit 6 ani fara sa actioneze in justitie. Acum a mandatat un executor sai faca proprire girantului, ceea ce sa si intamplat: ia blocat banca salariul.
Vreau sa va intreb daca putem desfiinta proprirea, mie mi se pare un abuz dupa atatia ani.

Conform legii, dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani. Acesta inseamna ca o banca sa firma de recuperare creante poate pierde dreptul de a-si mai executa silit un client, prin poprirea conturilor, daca nu a facut asta timp de 3 ani, in consecinta s-ar putea desfiinta si poprirea pe contul bancar.

Acestea pot fi decise insa doar printr-o hotarare judecatoreasca, de aceea va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat specializat in aceste cazuri.

Va rog sa reveniti daca doriti si alte informatii.

× 4 = 12