Se poate pune gaj pe imobilul din buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Am o problema si as dori sa stiu ce solutii exista.
In decurs de un an de zile am luat un credit de la ING si BRD, ambele de nevoi personale in valoare de 55.000 respectiv 30.000.
Deasemenea am luat si 3 IFN uri.
Suma totala datorata pe luna ajunge undeva la 3.000 lei, insa din pacate numai pot face fata.
Salariul meu era de 3.500 insa acum voi schimba locul de munca si salariul va fi mult mai mic.
Eu nu am casa /masina / proprietati pe numele meu si as dori sa stiu daca nu le mai platesc, avand in vedere ca suma totala in prezent este undeva la 78.000 lei, inafara de poprire pe salariu ce imi mai pot face?
Este adevarat ca se poate pune gaj pe imobilul din Buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Nu se poate pune gaj pe un imobil daca acesta nu este in proprietatea dumneavoastra. Executarea silita se poate face doar asupra bunurilor si imobilelor pe care le detineti dumneavoastra.

Asadar, in cazul in care cele doua banci si IFN-urile vor declansa procedura de executare silita, vor pune poprire pe salariu si pe conturile pe care le aveti in banci, daca nu detineti alte bunuri ce pot fi valorificate.

Trebuie sa aveti insa in vedere ca executarea silita prin poprire presupune costuri suplimentare si aparitia unor diverse probleme, precum imposibilitatea de a utiliza un cont/card bancar, de aceea va sfatuiesc sa luati legatura cu bancile pentru a gasi o solutie amiabila de rambursare a creditelor, chiar si in rate mai mici, pe o perioada mai indelungata.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti informatii suplimentare sau daca aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei.

6 − 3 =