Se poate pune poprire pe subventiile APIA?

Am infiintat o poprire catre toate bancile din zona pentru un contribuabil inca din anul 2014. In anii 2014 si 2015 am primit sume din subventiile APIA iar in anul 2016 (respectiv luna aprilie) am primit o adresa care ma informa ca a fost virata o suma.

Am asteptat sosirea extrasului vreo 2 luni si pentru ca nu aparea am plecat in cercetari, am sunat intai la trezorerie apoi la banca respectiva care mi-a spus ca pe data de 18.04.2016 a fost facut ordinul de plata iar pe 19.04.2016 a fost stornat pe motivul ca pe subventia APIA NU SE INFIINTEAZA POPRIRE.

Coform art 780 alin 5 lit b sunt exceptate sumele (5) Nu sunt supuse execut?rii silite prin poprire: a) sumele care sunt destinate unei afecta?iuni speciale prevazute de lege si asupra carora debitorul este lipsit de dreptul de dispozitie; CUM ESTE CORECT?

ART. 780 din noul Cod de procedura civila aliniatul (5), litera b) spune ca nu sunt supuse executarii silite prin poprire sumele reprezentand credite nerambursabile ori finantari primite de la institutii sau organizatii nationale si internationale pentru derularea unor programe ori proiecte.

Cum subventiile APIA sunt incluse in categoria creditelor nerambursabile petru proiectele din agricultura, acestea nu se pot retine pentru plata datoriilor.

Gasititi aici alte detalii despre procedura popririi conturilor bancare.

Va rog sa reveniti daca doriti si alte informatii sau daca nu reusiti sa rezolvati problema.

Bancherul.ro
Ghiseulbancar.ro

3 raspunsuri la “Se poate pune poprire pe subventiile APIA?

1. orban mircea

Buna ziua.in cursul anului 2017 mi s-au infiintat mai multe popriri de la anaf privind plata unor sume privind TVA Mentionez ca in anul 2016 in urma decesului contabilului nu s-au depus la timp deconturile privind TVA.la un moment dat am primit de la finante o adresa prin care am fost anuntat ca nu mai sunt platitor de TVA si de atunci,oricum nu prea aveam activitate in firma(iIce se ocupa cu agricultura) am emis facturi fara TVA. In anul 2017 in urma unui control de la finante s-a stabilit ca desi nu am incasat TVA eu urma sa plateasc TVA la anaf fapt pentru care s-a stabilit suma si deasemenea si dobanzi si penalizari si mi s-a infiintat poprire pe cont. In luna feb 2018 mi s-a platit subventii agricole de la apia iar de la banca mi s-a spus ca desi sumele de la apia nu se supun popririi,totusi sumele care intra prin apia de la bugetul de stat se pot popri doar de ANAF. Deci va rog sa ma informati daca este asa cum spun cei de la banca sau in Noul cod fiscal sau in noul cod civil mi-ar da mie castig de cauza , adica pot sa-mi ridic banii. Multumesc.

1. admin Post author

Art. 780 din noul Cod de procedura civila aliniatul (5), litera b) spune ca nu sunt supuse executarii silite prin poprire sumele reprezentand credite nerambursabile ori finantari primite de la institutii sau organizatii nationale si internationale pentru derularea unor programe ori proiecte.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nelamuriri sau daca doriti sa va ajut sa va rezolvati problema cu banca.

Bancherul.ro
      Ghiseulbancar.ro

1. orban mircea

Multumesc mult. Chiar astazi am fost la banca si exact asta le-am spus si eu si mi-au zis ca pana nu duc o adsresa oficiala de la anaf ei nu pot face nimic si daca pana miercurea viitoare nu duc adresa respectiva ei vireaza sumele la anaf. Vad ca doriti sa ma ajutati,va rog sa-mi spuneti ce sa fac , cum sa procedez pentru ca chiar nu stiu la cine sa ma duc sa cer o astfel de adresa catre banca si deasemenea mi-a zis de la banca ca nu-i suficient arat ce scrie pe internet ca ei nu se iau dupa astea
        multumesc mult

+ 5 = 7