Se poate pune proprire pe conturile societatii unde sunt administrator unic, daca am datorii pe persoana fizica?

In momentul de fata ma aflu in imposibilitatea de a efectua plata unor credite, exista riscul de a mi se pune propire pe salariu in viitor.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Eu sunt salariat la o companie, dar in acelasi timp sunt administrator unic si la un srl, exista posibilitatea de a mi se pune proprire pe conturile societatii unde sunt administrator unic, desi acele conturi sunt exclusiv pe numele firmei?

Datoriile dumneavoastra in calitate de persoana fizica nu au legatura cu firma la care sunteti administrator, asadar nu se poate pune poprire pe conturile societatii, decat in situatia in care firma respectiva are datorii neplatite si este executata silit.

Pe de alta parte, daca sunteti si proprietara firmei, exista riscul ca banca sau alti creditori sa instituie sechestru pe aceasta sau pe partile sociale pe care le detineti in firma, in vederea vanzarii, cu scopul recuperarii datoriilor personale. In acest caz, sfatul meu este sa luati legatura cu un avocat, pentru a primi consultanta juridica adecvata.

Va rog sa reveniti la mine pentru alte lamuriri sau informatii suplimentare.

3 × 1 =