Etichete: 50% din salariu

Cat se poate retine din salariu pentru doua popriri de la un singur creditor?

Stimate domn, va adresez rugamintea de a va exprima un punct de vedere cu privire la urmatoarea situatie:

Cei 50% care se pot retine din salariu in cazul unei popriri se aplica doar in situatia existentei a minim 2 creditori, sau se aplica si in cazul in care exista un singur creditor care a infiintat pe contul meu 2 popriri distincte, pentru doua carduri de cumparaturi.

Creditorul Credit Europe Bank a infiintat pe contul meu 2 popriri pentru 2 carduri de cumparaturi si, avand in vedere ca este un singur creditor, doresc sa stiu daca mi se va retine 33% sau 50% din salariu.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 14 apr., 2017

Mi se retine 50% din salariu pentru o poprire, dar mai am rate la credite si alte cheltuieli si nu mai pot trai. Ce pot sa fac?

Mi se retine 50% din salariu la primarie, sunt functionar public, si eu mai am o descoperire de card, imprumut Provident si acestea nu le ia in considerare, logic. Eu cu dobanda ptr descoperire de card platesc 60%, am nevoie de ochelari, medicamente, utilitati si nu mai pot trai, ce pot sa fac? Va multumesc.

Postat in data: 15 nov., 2016