Tag Archives: abonament

Cum am fost furat de Vodafone la factura abonamentului, iar ANPC mi-a facut dreptate

Am avut un abonament la Vodafone si l-am transferat de pe persoana fizica pe firma, in aceleasi conditii.

In luna urmatoare transferului, ma trezesc cu o factura cu o valoare dubla fata de cea obisnuita.

Am sunat la Vodafone si un operator s-a straduit sa ma convinga ca nu e nicio greseala, ca asta e procedura Vodafone, de a percepe costul abonamentului cu o luna in avans.

Degeaba i-am spus ca Vodafone m-a taxat, de fapt, de doua ori pentru aceeasi luna de abonament, a ramas ca ei.

Astfel ca am facut o reclammatie la ANPC, care fireste ca mi-a dat dreptate si a obligat Vodafone sa-mi restituie banii. Va trimit o fotografie cu raspunsul ANPC.

Asa am fost furat de Vodafone, desi nici eu nu credeam ca o ditamai firma engleza se poate deda la astfel de mizerii.

Intre timp am renuntat la Vodafone, care oricum ma taxa foarte scump si pentru traficul de net suplimentar, si am ales Telekom, unde am un abonament foarte OK, de 5 euro, cu trafic net nelimitat si semnal si viteze foarte bune.

Am vrut sa va transmit aceasta experienta nefericita cu Vodafone pentru ca si altii sa stie sa se fereasca de aceasta firma, presupun ca nu sunt singurul care am patit-o cu ei.

Orange mi-a spus ca am net nelimitat in roaming, dar apoi m-a taxat si m-a executat silit. Ce pot sa fac?

In 2013 am plecat in Franta la lucru si am sunat la Orange sa vad daca cat net am in strainatate. Un operator mi-a spus ca daca platesc inca 3 euro la abonament, am net nelimitat in roaming.

Dar cand m-am intors in tara, mi-a venit factura de 12 milioane. Am vrut sa fac o reclamatie la un magazin Orange dar n-au vrut sa mi-o primeasca, mi-au spuns ca nu stiu cu cine am vorbit eu la telefon. Pai si atunci cum de mi-au activat roamingul, daca nu stiu?

Acum sunt executat silit de o firma de recuperare pentru o datie de 55 de milioane, pentru problema aceeea.

Spuneti-mi va rog ce pot sa fac?

Vodafone isi recunoaste greseala, la reclamatia unui client, si-i anuleaza pretinsa datorie [citeste tot]
Vodafone mi-a facut un abonament fara acordul meu, iar acum ma executa silit. Ce pot sa fac?

Am primit de la o firma de recuperare, Kredit Inkaso, o executare silita de 6.000 de lei pentru un abonament la Vodafone facut pe numele meu, online, fara ca eu sa semnez vreun contract si fara sa stiu de existenta lui.

Am cerut la Vodafone explicatii, dar nu le-am primit, pe motiv ca nu mai au dosarul, l-au transmis la firma de recuperari.

Abia dupa ce am facut scandal la un sediu Vodafone, seful de unitate s-a uitat in calculator si mi-a dat raspunsul la reclamatia pe care am facut-o prin telefon. Mi-au spus ca ar fi trebuit sa cer rezilierea contractului in termen de 14 zile!

Dar cum puteam sa cer rezilierea unui contract de care nici macar n-am stiut si nu l-am semnat, si de care am aflat dupa doi ani de cand a fost facut, cand firma de recuperare m-a anuntat de datorie. Vodafone nu mi-a trimis niciodata vreo factura sau alta informatie.

Probabil ca cineva a avut datele mele personale si a facut contractul online, pentru ca adresa din contract nu este a mea, este alta la care locuiesc niste pensionari, si unde eu n-am stat niciodata.

Am facut plangere la Politie, dar nu s-a rezolvat nimic de 9 luni, pentru ca imi cer sa le duc documente pe baza carora sa faca ancheta! Dar asta nu cumva ar trebui sa faca politia?!

Cei de la firma de recuperare ma tot suna si-mi spun sa le platesc datoria, nu mai stiu ce sa fac! Va rog sa ma ajuta

Cum am fost pacalita de Vodafone cu net nelimitat pe o cartela!

Aveti grija sa nu luati teapa de la Vodafone ca mine! Am facut greseala sa prelungesc abonamentul, pentru care platesc 60 de lei, nu 20 de lei, ca la Digi sau Telekom, undei ai net nelimitat, si am primit o cartela pe care cei de la Vodafone m-au mintit ca as avea net nelimitat.

Numai ca dupa ce am consumat 3 Giga, mi s-a spus ca traficul s-a redus si trebuie sa aleg o oferta, cu alti bani, pentru a beneficia de viteza mai mare. Evident, cu trafic redus internetul nu merge!

Asa ca voi renunta la Vodafone imediat, foarte neseriosi!

Vodafone nu are voie sa ceara despagubiri pentru renuntarea la abonament inainte de expirarea duratei minime a contractului, au decis judecatorii [citeste tot]