Etichete: abuz

Viva Credit nu vrea sa-mi amane ratele la credit. Este legal sau un abuz?
viva credit linie de credit

Am un credit la “VIVA Credit”, aceștia m-au contactat după ce am făcut solicitarea și mi-au spus ca in cazul IFN’urilor nu se aplica. Poate au încercat abuziv sa ii determine pe clienți sa își exercite dreptul acesta?

Postat in data: 04 aug., 2022

Cum am fost furat de Vodafone la factura abonamentului, iar ANPC mi-a facut dreptate

Am avut un abonament la Vodafone si l-am transferat de pe persoana fizica pe firma, in aceleasi conditii.

In luna urmatoare transferului, ma trezesc cu o factura cu o valoare dubla fata de cea obisnuita.

Am sunat la Vodafone si un operator s-a straduit sa ma convinga ca nu e nicio greseala, ca asta e procedura Vodafone, de a percepe costul abonamentului cu o luna in avans.

Degeaba i-am spus ca Vodafone m-a taxat, de fapt, de doua ori pentru aceeasi luna de abonament, a ramas ca ei.

Astfel ca am facut o reclammatie la ANPC, care fireste ca mi-a dat dreptate si a obligat Vodafone sa-mi restituie banii. Va trimit o fotografie cu raspunsul ANPC.

Asa am fost furat de Vodafone, desi nici eu nu credeam ca o ditamai firma engleza se poate deda la astfel de mizerii.

Intre timp am renuntat la Vodafone, care oricum ma taxa foarte scump si pentru traficul de net suplimentar, si am ales Telekom, unde am un abonament foarte OK, de 5 euro, cu trafic net nelimitat si semnal si viteze foarte bune.

Am vrut sa va transmit aceasta experienta nefericita cu Vodafone pentru ca si altii sa stie sa se fereasca de aceasta firma, presupun ca nu sunt singurul care am patit-o cu ei.

Postat in data: 29 mai, 2019

BRD mi-a blocat cardul copilului pe care primea pensia alimentara. E legal?

Fata mea are un card la BRD pe care primeste pensia alimentara pentru nepoata, dar i s-a pus poprire pe el si nu mai poate scoate banii. E legal. De la banca i-a spus ca numai executorul poate debloca cardul, doamna executor nu vrea sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa fac?

Postat in data: 20 iul., 2018

E legal ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Este normal, ca de legal o fac ei legal?, ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Postat in data: 30 oct., 2017

Ce pot sa fac daca banca mi-a luat toata pensia pentru o datorie la descoperitul de cont?

Buna ziua ! Am un descoperit de cont si pe parcurs m-am imbolnavit si din salariat am devenit pensionar pe caz de boala . Ne mai putand plati 3 luni de zile banca a decis sa-mi faca 6 rate egale de cate 650 de lei fiecare dar problema este ca pensia mea este de doar 482 de lei si de doua luni banca mi-a luat toata pensia eu colaborand cu ei le-am dus acte doveditoare cu ce boala am decizie de pensie cu suma ce o primesc si am rugat sa mi se faca o analiza mai amanuntita si sa mi se prelungeasca termenul de plata si sa faca rata mai mica , tot sun la ei si mi se spune ca dosarul meu este in lucru nu mi se pare corect ca banca sa-mi retina toata pensia deoarece eu cu ce mai traiesc am si un copil de crescut, eu sub tratament acum se apropie iar pensia iar raman fara nici un venit ….. As dori sa va cer parerea ce ar trebui sa fac ? Din cate stiu nu ar avea voie sa-mi ia toti banii . Unde sa apelez ? Sau la cine sa apelez ?

Postat in data: 04 dec., 2016

ING mi-a indisponibilizat toti banii din cont, pentru o datorie la un credit Cetelem. Este un abuz?

Buna ziua, ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta. Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?

Postat in data: 06 oct., 2016

Contul de salariu mi-a fost blocat pentru o poprire. Nu este un abuz din partea executorului judecatoresc?

In urma cu 9 zile am primit acasa o executare silita prin poprirea 1/3 din salar, mi s-a retinut acea parte de catre banca, iar de restul nu pot beneficia deoarece contul imi este blocat. Sotia este bolnava, mai am un credit ipotecat pentru locuinta pe care nu lam achitat deoarece nu am avut cum. Nu este un abuz din partea executorului, conform legii trebuie lasata suma necesara traiului?

Postat in data: 26 aug., 2015

Banca a incasat abuziv comisionul de poprire a alocatiei?

Am avut o poprire in contul de alocatie al fetitei si, de asemenea, au incasat un comision de poprire. Am sunat la banca si au deblocat suma respectiva, dar nu mi-au restituit comisionul. Teoria mea este urmatorea: nu au respectat legea cand au instituit aceasta poprire pe un cont de alocatie, au deblocat suma si eu sunt buna de plata cu acest comision.
Vreau sa va intreb daca au incasat abuziv acest comision. Comisionul de deblocare nu au incasat.

Postat in data: 23 aug., 2015

Banca mi-a modificat dobanda fara acceptul meu. Ce pot sa fac?

Am contractat un credit ipotecar in Euro in anul 2007 la o banca, iar clauza referitoare la dobanda era „Dobanda este calculata din dobanda de referinta variabila, ce se afiseaza la sediul bancii, plus o marja de 1,5%”. Cu toate acestea, in anul 2010, banca a modificat modul de calcul al dobazii in Euribor6M+9,12%. Desi am notificat banca ca nu accept aceasta noua formula de calcul, aceasta formula imi este impusa si in prezent fara acceptul meu. Ce ma sfatuiti sa fac, intrucat consider ca sunt victima unui abuz? Puteti observa ca prin noua formula impusa rata dobanzii nu va mai ajunge niciodata sa mai scada sub 9,12%, banca transformand un contract cu dobanda variabila intr-un contract cu dobanda aleatorie, stabilita dupa bunul plac al acesteia!

Postat in data: 12 mai, 2015

Raiffeisen Bank mi-a poprit alocatia copiilor. Unde ma pot adresa fara a apela la instanta?

Am un cont deschis la Raiffeisen Bank, unde imi intra si alocatiile copiilor. Un copil de 13 ani si un bebe de 2 luni. Ieri am vazut pe internet banking ca mi-au poprit 40% din alocatia copiilor. Unde ma pot adresa in aceasta privinta fara a apela la instanta? VA MULTUMESC

Postat in data: 17 apr., 2015

Pentru o amenda la CNADR, Banca Transilvania si BEJ (Birou Executor Judecatoresc) mi-au poprit contul fara sa ma anunte. Este un abuz, ce pot face?

Salut, am patit-o cu cei de la Banca Transilvania, pentru o amenda la CNADNR, am fost executat direct fara instiintare prealabila de catre BEJ (Birou Executor Judecatoresc), iar Banca Transilvania nu m-a anuntat in nici-un fel, si nici BEJ-ul. Pur si simplu m-am trezit cu suma blocata chiar in ziua in care am fost la banca sa depun banii in cont pt diferite nevoi. Acasa cand am ajuns am constatat poprirea sumei, iar comisioanele bancii au fost in valoare de 61 lei. Consider ca si banca si BEJ-ul au abuzat in aceasta situatie, ce pot face?

Postat in data: 16 apr., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015

Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Postat in data: 12 mart., 2015

Cum profita oamenii de un girant pentru credit

„De cate ori o persoana poate sa fie girant? Tatal meu se pune girant la vecini, care profita de el, eu mi-am perdut mama,tata sufera, a anceput sa bea, oamenii profita de el. Va rog sa nu-i mai acordati nici o sansa de a fi girant.”

Postat in data: 01 sept., 2014