Etichete: acord

Voi fi raportata la Biroul de Credit, daca fac un acord de plata cu Viva Credit?
reclamatie viva credit

„Buna ziua! Am niste credite luate de la cateva ifn+ raiffeisen si revolut si ma aflu in dificultatea de a le plati, in conditiile in care salariul meu ajunge undeva la 2200+tichete de masa .

Azi am luat legatura cu cei de la viva credit, sa le spun ca nu pot achita rata lunara, am ajuns la un acord cu ei, sa platesc suma de 1600 lei in 4 transe, dar mi-au spus ca o sa fiu raportata in Biroul de Credit.

Daca am ajuns la o intelegere cu ei, e normal sa figurez pe lista neagra in BC? Multumesc anticipat”

Postat in data: 01 feb., 2024

Vodafone mi-a facut abonament fara acordul meu de portare a numarului de telefon! Unde pot sa-i reclam?
portare vodafone reclamatie

„Buna seara. In urma refuzuli meu de a face abonament si a-mi porta numarul la cei de la Vodafone, acestia au convenit contrar si mi-au facut abonament fara a trimite prin curier contractul pentru al semna, fara a trimite telefonul care facea parte din abonament si fara a trimite cartela pentru portare. In momentul de fata mi-au blocat numarul de telefon de trei zile, pentru a face portarea. Dupa numeroase sesizari si convorbiri telefonice cu ei si promisiunea ca vor anula totul, tot nu s-a rezolvat nimic. In acest moment eu nu pot beneficia de telefonul meu. Tot ce au facut a fost in mod abuziv, fara acordul meu. Practic m-au furat. Doresc sa merg m-ai departe pe cale legala si sa-mi plateasca daunele pe care le suport de trei zile fara telefon. Doresc sa ma indruma-ti catre organele competente. Va multumesc.”

Postat in data: 12 mai, 2022

Vodafone mi-a scumpit abonamentul fara acordul meu, iar apoi m-a executat silit. Ce pot sa fac?

Am facut un abonament la Vodafone de 49 de euro pe doi ani, dar dupa doua luni m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa-l schimbe, pentru ca lor nu le convine, asa ca mi l-au scumpit, l-au facut de 62 de euro, cu mai putine minute si mai putini giga net. Eu am fost plecat din tara, si pentru ca nu am platit cat mi-au cerut ei, m-au dat la o firma de recuperare, Kredyt Inkaso, care vrea sa ma execute silit. E legal? Au voie sa faca asa ceva?

Postat in data: 28 feb., 2019

Vodafone mi-a facut un abonament fara acordul meu, iar acum ma executa silit. Ce pot sa fac?

Am primit de la o firma de recuperare, Kredit Inkaso, o executare silita de 6.000 de lei pentru un abonament la Vodafone facut pe numele meu, online, fara ca eu sa semnez vreun contract si fara sa stiu de existenta lui.

Am cerut la Vodafone explicatii, dar nu le-am primit, pe motiv ca nu mai au dosarul, l-au transmis la firma de recuperari.

Abia dupa ce am facut scandal la un sediu Vodafone, seful de unitate s-a uitat in calculator si mi-a dat raspunsul la reclamatia pe care am facut-o prin telefon. Mi-au spus ca ar fi trebuit sa cer rezilierea contractului in termen de 14 zile!

Dar cum puteam sa cer rezilierea unui contract de care nici macar n-am stiut si nu l-am semnat, si de care am aflat dupa doi ani de cand a fost facut, cand firma de recuperare m-a anuntat de datorie. Vodafone nu mi-a trimis niciodata vreo factura sau alta informatie.

Probabil ca cineva a avut datele mele personale si a facut contractul online, pentru ca adresa din contract nu este a mea, este alta la care locuiesc niste pensionari, si unde eu n-am stat niciodata.

Am facut plangere la Politie, dar nu s-a rezolvat nimic de 9 luni, pentru ca imi cer sa le duc documente pe baza carora sa faca ancheta! Dar asta nu cumva ar trebui sa faca politia?!

Cei de la firma de recuperare ma tot suna si-mi spun sa le platesc datoria, nu mai stiu ce sa fac! Va rog sa ma ajuta

Postat in data: 12 ian., 2019

Cum inchid un card Cetelem activat fara acordul meu?

Am cumparat ceva de la Flanco in rate si am primit un card Cetelem, dar pe care nu l-am folosit. Totusi, am aflat ca el a fost activat, fara acordul meu, astfel ca a trebuit sa achit un comision lunar, desi nu l-am folosit.

Acum vreau sa fac un credit, dar pentru a ma incadra trebuie sa inchid cardul Cetelem.

Le-am cerut prin telefon sa-mi inchida cardul si mi-au spus ca o sa-mi trimita prin e-mail formularul de inchidere a cardului, dar nu mi l-au trimis nici acum, dupa doua zile, iar la telefon nu mai raspund.

Va rog sa ma ajutati.

Postat in data: 29 dec., 2018

BCR a cedat creditul unei firme de recuperari. Pot cere in instanta suspendarea executarii silite?

Sunt in situatie de executare silita, BCR a cedat creditul unei firme de recuperari cu care a incheiat un acord. Dorim sa platim creditul dar fara alte comisioane. La acordul semnat cu ei nu au prezentat un grafic de rambursare. Se mai poate ataca in instanta?

Postat in data: 23 apr., 2015