Etichete: alocatie

Nu pot sa vad daca a intrat alocatia pe cardul Postbank. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Lucrez in Germania si incasez pe un card Postbank alocatia pentru copil. Problema e ca de o saptamana nu mai pot verifica daca au intrat banii pe card, cand vreau sa deschid aplictia imi spune ca nu e corect PIN-ul. Ce pot sa fac?

Postat in data: 04 mart., 2019

BRD m-a bagat in Biroul de Credit pentru un card de alocatie neinchis. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Cumnata mea a avut acum 3 ani un card pentru alocatii la BRD dar nu a fost sa inchida contul. In luna noiembrie s-a dus sa faca un credit pentru nevoi personale si a gasit-o cu o restanta de 70 lei. A platit acea restanta si i-a spus de la banca ca inca nu a fost scoasa din baza de date. Ea nu a fost in niciun fel anuntata ca mai are aceasta restanta. Cum poate fi scoasa din biroul de credite ca sa poata face un credit?Multumesc

Postat in data: 28 ian., 2019

Poate fi poprit contul de economii deschis pe numele copilului?

Imi puteti comunica va rog daca sumele de bani din contul de economii deschis pe numele copilului minor pot fi poprite daca unul din parinti ajunge in situatia executarii silite?
Va multumesc anticipat!!

Postat in data: 25 iul., 2017

Bancile au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie?

Buna ziua. Am un credit de nevoi personale la care am ramas in urma (la Credit Europe Bank) din cauza lipsei unui job pe o perioada de cateva luni. Acum platesc cat pot. Uneori am platit mai mult uneori mai putin decat rata. Eu am un card de debit la o alta banca pe care ar trebui sa il folosesc pentru primirea indemnizatiei si a alocatiei pentru copil.

Intrebarea mea este daca cei de la Credit Europe Bank au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie. Multumesc frumos

Postat in data: 18 ian., 2017

Cum pot renunta la cardurile de alocatie pentru copil?

AM ALOCATIA FETITEI MELE LA CEC BANC. AM 2 CARDURI la acest cont, din care cred ca CEC banc isi retrage 22 roni, pentru ce nu stiu. As dori sa stiu cum pot renunta la carduri. La nevoie sa retrag banii de la ghiseu, pentru ca locuim in afara si cardurile expira la 3 ani, si nu se trimit la domiciliu, din contra se ridica personal de la ghiseu.

Postat in data: 21 apr., 2016

Pot sa platesc amenda la trezorerie, pentru a evita comisioanele de poprire exorbitante ale bancilor?

Pentru o amenda neplatita din 2001 de 60 lei, m-am trezit astazi cu poprire pe contul de la BT in care intra DOAR alocatia. Au luat deja 15 lei comision de instiintare si au mai blocat inca 31 lei comision pt virarea banilor. Urmeaza sa le fac adresa si sa cer returnarea banilor opriti ilegal.

Separat a sosit poprire si pe contul de la alta banca in care imi intra salariul. Aici nu am ce reclama, dar intrebarea este urmatoarea:

Daca merg la trezorerie si platesc amenda plus taxa de 10 lei de executare silita, pot sa solicit bancilor sa nu mai trimita banii, ca sa pot scapa de comisioanele exorbitante?

Daca mai vine poprire si pt cei 10 lei de executare silita ar fi culmea sa platesc cate 50 lei comisione la fiecare banca!

Postat in data: 09 mart., 2016

Ce as putea face daca banca mi-a blocat conturile pentru o datorie la un credit?

Am si eu blocate conturile in calitate de tert poprit pentru un credit pe care l-am avut pe societate si mi-au blocat si contul in care am primit alocatia.

Am avut perioade in care am platit dobanzi foarte mari si nu mi-au scazut nimic. Ce as putea face? Multumesc.

Postat in data: 14 ian., 2016

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copilului?

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copilului?
Specific urmatoarele: Am poprire pusa pe 1/3 din salariu, dar pana acum mi s-a oprit intreg salariul, ca asa a vrut Raiffsisen-ul iar acum BRD-ul a oprit pensia alimentara a copilului in intregime (cred ca era corect 1/3 nu toata suma!).
Cand am luat legatura cu executorul, mi-a spus ca nu il inteteseaza ce bani sunt, el pune poprire pe orice cont. Este corect?
De un an ma lupt cu cei de la Raiffaisen prin reclamatii contra ilegalitatilor ce le fac. Acum vad acelasi lucru si la cei de la BRD. Ce mai pot face? Sunt un om prea mic pentru a lupta cu doua banci mari si un executor plin de zel….
Va rog din suflet un sfat!!!

Postat in data: 13 ian., 2016

Se poate pune poprire pe indemnizatiile pentru copii dintr-un cont la Raiffeisen Bank?

Buna ziua, acum ceva vreme am facut si eu un credit la Cetelem. In ultima perioada fiind si in concediu de crestere copil si cu sotul fara serviciu, nu am mai putut plati ratele la Cetelem, din acest motiv primind ieri, 07.01.2016, mesaj pe yahoo.mail, cum ca se va face o poprire pe contul meu de la Raiffeisen, cont in care mi se vireaza alocatia copiilor si indemnizatia de crestere copil.
Am fost la banca si de acolo mi s-a spus ca poprire pe alocatiile copiilor nu se face, dar ca indemnizatia cel mai probabil mi se va opri pana la achitarea sumei sau daca nu suma intreaga mi se va opri doua treimi din indemnizatie. E posibil acest lucru, pentru ca din ce am citit ce ati postat dvs nu se face poprire pe indemnizatie.

Postat in data: 08 ian., 2016

Banca a incasat abuziv comisionul de poprire a alocatiei?

Am avut o poprire in contul de alocatie al fetitei si, de asemenea, au incasat un comision de poprire. Am sunat la banca si au deblocat suma respectiva, dar nu mi-au restituit comisionul. Teoria mea este urmatorea: nu au respectat legea cand au instituit aceasta poprire pe un cont de alocatie, au deblocat suma si eu sunt buna de plata cu acest comision.
Vreau sa va intreb daca au incasat abuziv acest comision. Comisionul de deblocare nu au incasat.

Postat in data: 23 aug., 2015

Bancpost mi-a inchis contul destinat incasarii alocatiei copilului. Este normal?

As dori sa va intreb daca se poate inchide un cont bancar fara instiintarea titularului de cont? I luna septembrie de anul trecut am fost acasa la Brad jud.Hunedoara si am facut toate formalitatile care erau necesare pentru obtinerea alocatiei pentru fetita mea. In ultima faza din tot acest proces trebuia un numar de cont de la Bancpost -Brad si fiind la banca am deschis contul pentru a putea fi virata alocatia fetitei. Pana aici toate lucrurile au decurs bine. Problema este ca la intoarcerea mea la Guadalajara -Spania a fost nevoie de la autoritatile spaniole de alte documente care au intarziat cu aprobarea alocatiei alte 3-4 luni de zile. Intre timp Banca mi-a inchis contul …. Este normal sa faca acest lucru? Luna trecuta, in martie de anul acesta, stiind ca totul este rezolvat (Deva a trimis banii in contul meu) am dat telefon la Brad la banca sa verific soldul …..si surpriza…mi se spune ca contul este inchis. Este normal sa-mi inchida contul? va multumesc si astept raspunsul d-voastra..

Postat in data: 20 apr., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015