Etichete: alocatii copii

Banca are dreptul (si in ce baza legala) sa retina si sa depuna in contul ANAF alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii?

Va rugam sa ne comunicati daca banca are dreptul si in ce baza legala sa retina si sa depuna in contul ANAF alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii ale unui debitor-mama-care plateste lunar prin ajutorul parintilor.
Venituri care nu pot fi poprite
Codul de procedura civila stabileste veniturile care nu pot fi poprite, indiferent de datoria care este urmarita:
– sumele care sunt destinate unei afectatiuni speciale prevazute de lege;
– sumele reprezentand credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte;
– alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, care nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii;
– sumele necesare platii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data infiintarii popririi.

Postat in data: 21 aug., 2015

BRD mi-a pus poprire pe alocatiile copiilor. Au voie sa faca asta?

Am avut un card la BRD si nu l-am inchis la timp. Este normal sa se puna poprire pe alocatiile copiilor? Cardul de alocatie find deschis la aceeasi banca, cand m-am dus sa scot alocatiile copiilor, eu i-am spus doamnei de la banca k sunt alocatii, nu este salariu, dar mi s-a raspuns sec ca asa este procedura; asi dori sa stiu daca au dreptul sa faca popriri pe alocatiile copiilor si daca nu, ce pot face.

Postat in data: 24 iun., 2014