Etichete: asigurare de viata

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Postat in data: 17 feb., 2020

Se poate pune poprire pe banii primiti pentru o asigurare de viata?

Am si eu o poprire pe salariu de catre Raiffasen Bank prin Mazilu si asociatii si pe data de 15 06 1016 am primit de la asigurarea de viata suma de 3000 de Ron pt ca am nascut prin cezariana si mi s a decontat.. eu mai am un credit la BCR iar acestia mi-au oprit rata lunara de 400 de Ron iar restul sumei de 2600 de Ron i-au oprit Mazilu si asociatii pe toti. Au voie sa imi opreasca toata suma? Sau doar 33 % cum scrie in lege? Astept un raspuns sau unde as putea face o plangere? Multumesc

Postat in data: 21 iun., 2016

Pot fi executata silit pentru un credit BRD in calitate de co-imprumutat, daca sotul a decedat dar avea asigurare de viata?

In anul 2006 sotul meu a luat un credit de nevoi personale de la BRD, eu ca sotie figurand ca si co-imprumutant.

Pana in anul 2012 a platit ratele aferente creditului la care era atasat si o asigurare medicala in caz de deces.

Din 2012 nu am mai reusit sa plateasca din motive financiare si in urma unei operatii pe carea avut-o de tumoare la cap. In anul 2014 luna octombrie sotul meu a decedat iar din decembrie 2014 am inceput sa primesc acasa notificari de la firma de recuperare creante KREDYT INKASO. Mentionez ca notificarile veneu numai pe numele lui, iar eu am scanat fiecare notificare, certificatul de deces, constatarea decesului si le-am trimis la aceasta firma pe email in contul de email care era pe notificare ne primind niciun raspuns.

Azi 26.05.2016 m-am trezit cu contul meu personal blocat de un executor judecatoresc. Am mers la biroul excutorului si am primit notificari de executare si pe numele meu si pe al sotului. In speranta ca o sa primesc raspuns de la dvs, va multumesc

Postat in data: 27 mai, 2016