Etichete: bani

Pot fi anchetata de Europol pentru spalare de bani daca primesc bani in criptomonede?
frauda bitcoin

„Bună ziua ieri am primit un telefon ca am într-un cont 2588 € în criptomonede și ca să îmi revină aceasta suma mi se cere o garanție de 517 € pe care trebuie sa o depun în termen de 5 zile lucrătoare altfel ajung sa fiu anchetata de Europol pentru frauda? (vezi mesajul in fotografie)
Este posibil sa fiu anchetata pentru o suma de care nu am avut cunoștință pana ieri? Va mulțumesc cu stima și respect”

Postat in data: 27 oct., 2023

Banii transferati nu au ajuns la banca beneficiarului. Ce pot sa fac?

„In urma cu trei saptamani mi-au fost trimisi niste bani in euro intr-un cont la o banca din Romania, dar nici acum n-au ajuns. Cum aflu daca au fost trimisi sau nu banii? Cat dureaza un transfer in euro?”

Postat in data: 24 oct., 2023

De ce nu pot retrage bani de pe cardul Sparkasse?
sparkasse cont blocat

„Bună ziua…Am o problema..Eu am deschis cont bancar la Sparkasse Gießen..in landul Hessen..Apoi nu am mai locuit in acel oras…lucrând in Bayern..iar salarul mi se vira de către angajator in acel cont,iar banii ii puteam retrage de la orice bancomat din
localitatea unde lucram.

Am fost sunata de cei de la filiala Giesen..pentru a trimite o adresa unde sa imi trimita corespondenta..Am trimis adresa de Romania..Eu in Germania lucrez la
ingrijire persoane vârstnice,si mereu ne schimbam la alta adresa..Problema este căci mi s au virat bani in cont…Eu pot accesa contul..pentru a vedea sumele pe care le am..Dar am incercat la un bancomat sa retrag niste bani..si mi a apărut „in acest moment nu se
pot face retrageri din acest cont”.

Am mers la sucursala Sparkasse din acest land..Mi au spus sa sun la banca care mi a emis cardul (contul) adică in Gießen land Hessen..Am sunat acolo si tot mi au spus ca ma
vor pune in legătură cu un angajat al bancii si nimic..Ce pot face in acest caz? Poate fii blocat contul ?Mentionez nu am credite sau datorii.. va mulțumesc frumos”

Postat in data: 07 oct., 2023

Cum am fost fraudat cu criptomonede si mi s-au furat si banii din contul BRD

„Am fost și eu fraudat de către persoane cu criptomonede, ma sunat un anume Ion Lungu dacă depun o sumă de 750lei pot sa fac mai mulți bani, nu prea am fost de acord dar pana la urma am depus suma de 200lei pe numele de Voicu Doru, iar în restul de bani adică 550 lei iam depus pe numele Giorgica Emilian Amargheolei, ma pus să descarc o aplicație Any desk, iar după aceea mia trimis un link cu o aplicație pe care nu mai știu cum îi spune și în aplicație să mă uit la tranzacții cu criptomonede, după aceea mi-a spus că o să mă sune brokerul ma sunat un anume Virgil Murosanu, și a doua zi pe data de 1 09 2023 ma sunat și mi-a zis să mă uit în link-ul de aplicație să văd dacă mia intrat bani în jurul de 3000 de euro, după aceea mi-a zis să deschid Any desk și săi dau nr din șase cifre și după aceea să-mi deschid aplicaţia de la banca BRD și să mai transfer 14800 lei în contul lui Giorgica Emilian Amargheolei, am făcut transferul fără să-mi dau seama, după câteva ore mia zis sa ma uit pe aplicație BRD să văd dacă miau intrat bani, într-adevăr mi-au intrat 15800lei dar între timp mi-a dispărut aplicaţia am încercat să o fac din nou dar nu a mers, am sunat la banca și mau întrebat dacă cunusc persoana la care am trimis banii, iar eu le-am spus că nu atunci banca mia blocat cardul miau spus de la banca să dezinstalez aplicaţia și să resetez telefonul, și să mă duc la poliție să fac plângere am fost la bancă mi-au schimbat cardul, am depus și plângere la politie, după ce am luat cardul și am făcut aplicaţia îmi mai luase fără să știu eu 18000lei.

Eu am dat de persoana la care au intrat intrat bani de pe feizbuc iam trimis mesaj a doua zi mia trimis și el că nu poate să intre acolo pentru ca nu poate face dovada de la broker, eu iam trimis mesaj ca banii aceea sunt ai mei. Mai pot să-mi recuperez banii înapoi?”

Postat in data: 27 sept., 2023

Am luat teapa cu o suma mare de bani de Blochchain.com și de modertrader.UK
blockchain teapa

„Am luat teapa cu o suma mare de bani.
Buna ziua am fost mințiți de o companie Blochchain.com și de modertrader.UK de o suna de 20000 mii euro,suntem in Germania și mergem luni pa poliție aici,nu mai cred ca deja vom întoarce banii”

Postat in data: 07 sept., 2023

Mai pot retrage banii investiti in bitcoin din aplicatia Moonpay sau a fost teapa?
moonpay criptomonede teapa

„Va salut. In urma cu putin timp am fost indrumat de catre o persoana apropiata sa iau legatura cu un agent , broker sau cum se numeste el, pe a face niste tranzactii cu bitcoin. Aplicatia de baza este moonpay. As dori , daca ma puteti ajuta, sa-mi spuneti daca mai pot retrage banii din aplicatie sau a fost teapa. Va atasez mai jos cateva capturi de ecran. Va multumesc.”

Postat in data: 07 sept., 2023

Trebuie sa platesc o taxa pentru a retrage banii investiti pe platforma bitcoin?
teapa platforma investitie bitcoin

„buna ziua am o întrebare la dumneavoastră ,eu m-am in registrat mi-am făcut portofoliu si am făcut cu ajutorul unei doamne de la platforma ,eu am intrat platforma cu 50 euro cas primesc 750euro si doamna mia cerut toate datele mele si poza asa a zis ca trebuie ,știți ce a făcut doamna are profilul meu la ua si banii nu mii da imi zice sa achit 250 si pe urma imi da bani va rog spuneți eu va dau datele mele de la profil ,va rog ajutați mă ,si mie chind mi-am facut profilul mia venit cod pentru profil si doamna le are.

doamne ma ajutat sa înregistrat programa si a cerut datele mele sa facă profilul ca sami faca sâni vie banii in portofoliul meu si codul ia mi la tat sal pun la plata ,aceasta Este doamna si codul ei.”

Postat in data: 26 aug., 2023

Ce trebuie sa fac daca banii transferati nu au ajuns in contul bancii?

„Am făcut un transfer bancar, prin ordin de plata, dintr-un cont al meu de la BRD, într-un cont laTBI Bank pentru rambursarea anticipata al unui credit al fratelui meu Atanasiu Petru, in data de 10.05.2023.
Nici până astăzi 19.05.2023 suma respectiva (5.170 lei) nu a intrat în contul TBI, cu toate că a plecat de contul BRD. Ce s-a putut întâmpla ? Cui să mă adresez ?”

Postat in data: 22 mai, 2023

Nu pot sa retrag banii investiti in criptomonede, sunt blocati in Blockchain. Ce trebuie sa fac?
lion trust platforma

Bună ziua am investit pe platforma de tranzacționare se numește trust trade care
face parte din Lion investment group nu are aplicație pentru tranzacționare este pe web (web trader).

toate bune și frumoase am făcut un profit frumos și am retras 10.000 $ după aceea am fost sunat de la Blockchain com că bani au fost blocați la ei și eu trebuie sa depun 15% din suma pe care am retras .Ce trebuie să fac ?
Vă mulțumesc

Postat in data: 01 feb., 2023

Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Postat in data: 20 ian., 2023

Pot scoate bani de pe cardul Postbank, daca nu am pinul?
limita retragere numerar card postbank

Bună seara am un card girocard de la Postbank dar nu mai am pinul pot scoate bani de pe el?

Postat in data: 17 dec., 2022

Are voie executorul sa-mi traga bani din pensia de boala?

M-au executat silit pentru că nu m-ai pot plati căci sunt in pensie de boală gradul 2 accentuat am trimis la Domnul Executor judecătoresc Floricescu Valentin Florian din Timișoara , cuponul de pensie de boală și urmează să mai trimit o cere de mînă căci
așa a zis Domnul de la secretariatul lor căci nu pot plati ,are voie să-mi tragă din pensie și ce pot face

Postat in data: 08 dec., 2022

In cat timp se face un transfer de bani din contul BT intr-un cont din Anglia?

Am transferat o suma de bani din contul BT intr-un cont din Anglia in data de 28.11.2022. Inca nu au intrat banii si azi e 1.12. E posibil sa nu fi intrat?

Postat in data: 01 dec., 2022

Nu pot retrage bani de pe cardul Postbank in Romania. Ce pot sa fac?
card posbank

Bună ziua,am și eu o problemă cu cardul Postbank,nu pot retrage bani de pe el aici în Romania,înapoi în Germania nu ma pot întoarce să plec la bancă,bani pe el sunt că stiu că mia intrat ultimul salariu,acces la aplicatie nu am,am scris lor dar nu sa mai rezolvat nimic,îmi zic să sun pe un numar dar nu vorbesc Germana,mă puteți cumva ajuta?

Postat in data: 21 nov., 2022

De ce nu pot scoate bani de pe cardul Postbank?
card posbank

Șeful meu zice ca mi-a virat bani in cont , dar când merg la banca îmi apare : cardul dumneavoastră nu poate efectua acest tip de Tranzacție . Care e problema ?

Postat in data: 19 nov., 2022

Kruk imi cere mai multi bani decat datoria la banca. Ce pot sa fac? Care este procedura legala de recuperare?
kruk reclamatie

Buna ziua mă scuzați de deranj…găsit un articol vechi de 5 ani..privind firma asta kruk.. distrugătoare de vieți as spune…

Pe scurt am avut un credit la alior bank..iar din cauza unor probleme personale și medicale..am rămas în urmă cu ratele…vreo 4-5 luni…acum câteva zile am primit email de la kruk că am de achitat restul de credit plus ceva comision…in aplicație alior îmi arată că mai am de achitat 102700 lei..aici e inclusa și datoria de 4-5 luni..In emailul celor de la kruk..îmi cer 106200 ci ceva…ce este oare cu diferenta aceasta???

Am sunat la kruk..mia spus o doamnă/domnișoara aroganta din cale afară…cum și când achit?? Am incercat sa o întreb detalii..ea nimic..când dau banii..că creste datoria..etc…nici nu am putut afla de ce au adăugat extra 3000+ lei la tot creditul..Mia spus doar că ei au preluat creditul,eu nu mai am credit la alior bank, că cu ei discut de acum încolo..o sa încerc să le trimit un email..să vad ce putem rezolva amiabil..Mulțumesc un Nr de telefon să vb mai direct pe WhatsApp ??

M-au speriat pe un forum unii că vin îmi ia casa ,mașină,pisica, câinele..și că dau 500000 lei pt aia 106200 lei…adică peste 650000 lei..daca nu achit banii urgent..ce sa fac?. Care e procedura in acest caz?? Cu procedează cămătarii astia de la kruk?? 😔😔😔

Postat in data: 04 aug., 2022

Pot sa scot bani in Romania de pe cardul Santander Debito?
card santander debito

Pot sa scot bani după cardul Santander in Romania dacă nu este visa?
Este card de debito

Postat in data: 30 iul., 2022

Metropolitan mi-a dat mai putini bani pentru un credit platit anticipat. Ce pot sa fac?
metropolitan asigurari

In 2021 am facut un credit la Ralfi IFN SA suma de 23858 lei din care 3858
sau oprit din credit pentru politia de asigurare a creditului , eu am mai
primit suma de 20000 lei . Anul accesta in luna mai am platit anticipat
creditul.In urma plati anticipate am cerut firmei de Asigurare Metropolitan
returnarea primei . Am primit un raspuns de la firma de asigurari sa trimit
cere , copie C.I si un cont bancar in care sa imi returneze bani totul a
fost bine cand astazi am primit in cont suma de 906,63
din 3858.

Va rog sa imi spuneti daca suma primita este corecta si daca nu este
corecta ce pot face in situatia asta din calculele mele ar fi trebuit sa
primesc 3000 lei calculu meu este ca 3858-5ani creditul rata pe an la
asigurare ar fi fost 770 lei pe an , platind anticipat la 1an de zile mai
ramane 3088 plus comison am zis ca 3000 ar fi trebuit sa inapoieze
Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac

Postat in data: 28 iul., 2022

Banii vechi mai au valoare, se mai pot schimba?
bancnote-vechi-bani-vechi-schimb-bnr

„Am gasit intr-o casa veche o punga de bancnote vechi, de 500 de mii si de un milion. Mai au vreo valoare? Se mai pot schimba?”

Postat in data: 19 iul., 2022

Am fost pacalita cu bitcoin. Ce pot face pentru a-mi recupera banii?

„Bună ziua, mi-am dat seama că am fost păcălita de o doamna pentru bitcoin, am dovezi cu plățile pe care le-am făcut, a doua persoana implicata este din România.

Ce pot face pentru a-mi recupera banii pe care i-am trimis?”

Postat in data: 05 iul., 2022