Etichete: cesiune creanta

E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?
Credius-cesione-credit-Finopro

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Postat in data: 22 dec., 2019

Ce fac daca banca mi-a infiintat poprire pe conturi, desi mi se opresc bani din salariu pentru alta executare silita?

Am primit mesaj prin mail de la popriri Raiffeisen ca pe conturile mele s-a infiintat o poprire dispusa de executorul judecatoresc.

Am incercat sa iau legatura cu dnii executori dar nu am reusit.

Am fost executata silit si am poprire pe salariu prin alt executor, care ma executa ptr creanta ramasa de la vanzarea casei, creanta cesionata catre o firma de recuperare creante cu care sunt in proces pentru valoarea creantei.

Cam atat astept de la dvs o mana de ajutor…ptr aceasta speta….

Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 feb., 2016

Volksbank ne-a evacuat din casa si ne-a vandut firmei de recuperare, Kredyt Inkaso. Cat de legala este aceasta cesiune de creanta?

Va deranjez in legatura cu o problema legata de Volksbank. Totul a inceput in 2008 cu un credit ipotecar cu acte false, facut de Volksbank. Dupa ce mama a ramas fara serviciu, in decembrie 2009, a fost obligata sa restituie toata suma restanta, aproximativ 165.000 euro, in conditiile in care rata rea platita la zi pana in momentul acela. In Oct 2012 a avut loc executarea silita, fara nici un fel de comunicare,iar in dec 2012 banca si-a autoadjudecat imobilul fara sa ne anunte. Am fost la banca, am primit doar raspunsuri gen „nu se poate sa vorbiti acum”. La telefoane ne-au raspuns o data, spunandu-ne sanune facem griji si ca putem sa incercam sa platim ratele in continuare, pentru ca in mai 2013 sa ne trezim evacuati din casa la modul barbar. Mai pe scurt, nu am avut voie sa ne luam nici macar telefoanele moble, si am fost evacuati in ce aveam pe noi si atat. Dupa toate astea, pretul cu care si-au autoadjudecat imobilul nu a acoperit nici macar o mica parte a datoriei si am fost vanduti catre o firma de recuperare, Kredyt Inkaso. Cei din urma sunt mai rau decat clanul Camataru, eu fiind amenintat pe strada cu cutitul, din partea lor. Doresc sa va intreb cat de legala este toata aceasta cesiune de creanta, mai ales dupa executarea silita si adjudecarea imobilului, si ce se mai poate face impotriva Volksbank si a modului lor abuziv de a trata clientii si de a modifica conditiile de rambursare chiar si dupa
ce contractul a fost semnat. Si, bineinteles, ce se poate face impotriva Kredyt Inkaso?
Va multumesc anticipat

Postat in data: 10 mart., 2015