Etichete: clauze abuzive

BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?
BCR Stergere Biroul de credit

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

Postat in data: 02 iul., 2022

Este ilegal ca Vodafone sa ceara despagubiri pentru renuntarea la contract inainte de termen (decizie definitiva a judecatorilor, la cererea ANPC)

Postat in data: 04 sept., 2020

Justitia confima acuzatia ANPC ca Raiffeisen Bank si-a inselat clientii cu credite in franci elvetieni

Postat in data: 29 iun., 2020

Raiffeisen Bank este reclamata de clienti ca nu vrea sa le inchida conturile prin telefon sau online, ci doar printr-o cerere scrisa, intr-o sucursala

Postat in data: 16 iun., 2020

Clauze abuzive la Raiffeisen? Cardurile de cumparaturi nu mai pot fi folosite, iar optiunile rate fara dobanda si perioada de gratie nu se mai aplica, daca se amana ratele, conform OUG 37/2020

Postat in data: 30 mai, 2020

Cum am fost furat de Vodafone la factura abonamentului, iar ANPC mi-a facut dreptate

Am avut un abonament la Vodafone si l-am transferat de pe persoana fizica pe firma, in aceleasi conditii.

In luna urmatoare transferului, ma trezesc cu o factura cu o valoare dubla fata de cea obisnuita.

Am sunat la Vodafone si un operator s-a straduit sa ma convinga ca nu e nicio greseala, ca asta e procedura Vodafone, de a percepe costul abonamentului cu o luna in avans.

Degeaba i-am spus ca Vodafone m-a taxat, de fapt, de doua ori pentru aceeasi luna de abonament, a ramas ca ei.

Astfel ca am facut o reclammatie la ANPC, care fireste ca mi-a dat dreptate si a obligat Vodafone sa-mi restituie banii. Va trimit o fotografie cu raspunsul ANPC.

Asa am fost furat de Vodafone, desi nici eu nu credeam ca o ditamai firma engleza se poate deda la astfel de mizerii.

Intre timp am renuntat la Vodafone, care oricum ma taxa foarte scump si pentru traficul de net suplimentar, si am ales Telekom, unde am un abonament foarte OK, de 5 euro, cu trafic net nelimitat si semnal si viteze foarte bune.

Am vrut sa va transmit aceasta experienta nefericita cu Vodafone pentru ca si altii sa stie sa se fereasca de aceasta firma, presupun ca nu sunt singurul care am patit-o cu ei.

Postat in data: 29 mai, 2019

Ordonanta de Urgenta nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Postat in data: 06 dec., 2015

Este legal ca banca sa cesioneze creditul la Kruk fara a fi anuntat?

Am un credit de consum 2010-2017, iar in 2014 am fost dat afara de la locul de munca ilegal drept pentru care ma judec cu angajatorul. Din 2014 nu am mai fost angajat si nu am reusit sa mai achit ratele. Banca a cesionat creditul la Kruk, fara a fi anuntat. Este legal? Am gasit in contractu de credit si anumite clauze ilegale, clauza administrare cont, dobanda retragere si multe altele. CE POT FACE IN ACEST CAZ?

Postat in data: 09 nov., 2015

Banca poate sa-mi declare creditul exigibil (adica sa fie rambursat anticipat) chiar daca sunt de buna credinta si platesc la rata doar cat imi permit?

De cateva luni de zile am intrat in pensie, iar rata depaseste valoarea pensiei. Pana sa intru in pensie am platit la zi, dar de cand sunt in pensie imi permit sa mai platesc doar aproximativ 2/3 din rata lunara. In conditiile in care lunar voi plati aproximativ 2/3 din rata, banca poate sa imi declare creditul exigibil, eu fiind de buna credinta si platind lunar atat cat imi permit, adica intreaga pensie?

Postat in data: 17 mart., 2015

BRD ne executa silit, atat pe mine cat si pe girantul creditului, dupa conversia din euro in lei. Ce e de facut?

Detin un credit ipotecar in valoare de 26800 euro contractat in anul 2007. Am probleme de anul trecut cu cei de la agentia brd. In 2010 am refinantat creditul in lei datorita diminuarii salariale cu 25%. Totul a fost ok pana anul trecut in vara, cand am fost anuntat ca contul in euro exista inca si detin o datorie de 1001 euro. Am incercat impacarea pe cale amiabila, fara succes. Cei de la banca au dat creditul anticipat punand creditul sub executare silita. Traim un adevarat cosmar: mi s-a blocat contul bancar de catre executor atat mie cat si girantului si ni se ia aproape toti banii de catre executor. Girantul are si indemnizatie de crestere copil si alocatia de stat a celor doi copii este retinuta de catre executor. Mentionez ca atat eu cat si girantul suntem lucratori M.A.I. ce putem face in aceasta situatie? Suntem amenintati chiar ca o sa ne pierdem locuintele desi am inecercat sa chemam partile la mediere nu am primit nici un raspuns. Cei de la protectia consumatorului Teleorman nu iau nici o masura. Avocatii nu ne dau nici un raspuns favorabil motivand ca o sa pierdem procesul. Ce putem face in aceasta situatie?

Postat in data: 03 mart., 2015

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank. Ce fac?

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank si vreau sa fac o plangere la ANPC pentru eliminarea si recuperarea banilor luati abuziv.
Ce imi recomandati? Sa fac o cerere la banca pentru asta (desi stiu raspunsul) sau sa fac direct plangere la ANPC? Rugamintea mea este daca aveti un model de plangere sau sa ma ajutati sa fac aceasta plangere folosind termeni judiciari care a ma ajute la ANPC.
Cu speranta ca nu v-am deranjat si ca o sa primesc un raspuns de la d-voastra va multumesc anticipat.
O zi buna.

Postat in data: 17 sept., 2014