Etichete: cod procedura civila

Poate banca Raiffeisen sa-mi traga alocatia copilului din cont?

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri!
Sotul meu are o rata la banca mai exact la Banka Raiffeinsen Bank…platesc rata din anul 2008, fara o luna restanta dar cu mici intarzieri de cateva zile..exact pana in 15-20 zile.. Sotul meu are pe numele lui la aceiasi banka un cont in care imi intra lunar alocatia copilului…fara sa intre un alt venit.. doar alocatia, cei de la banka m-au tras luna de luna alocatia din cont…timp de 2-3 ani, eu nu am scos, pt ca imi era extrasa de banka! Va intreb asa si apreciez daca imi ve-ti raspunde. Este normal? au dreptul? Repet in acel cont doar alocatia copilului sa
livrat! Va multumesc frumos si poate imi ve-ti da un raspuns si ce pot face!

Postat in data: 23 oct., 2015

CEC mi-a pus poprire pe alocatia copilului. Pot remedia situatia pe cale amiabila?

Am un card CEC care este blocat, avand poprire. CEC mi-a pus poprire pe alocatia copilului incepand cu luna iulie, cand s-a majorat alocatia la 84 lei. Pana atunci incasam lunar 40lei, 2 lei fiind pentru nu stiu ce comisioane. In luna iulie am incasat 55 lei, diferenta fiind comisioane??? , iar in luna august (mai exact astazi, 31 ), 30 lei diferenta fiind comisioane??? Salariata CEC mi-a spus ca ea este o simpla salariata si m-a trimis la sucursala, unde voi incerca cat decurand. Credeti ca exista vreo sansa sa se remedieze situatia pe cale amiabila? Astept sfatuldumneavoastra.

Postat in data: 02 sept., 2015

Poate BCR sa-mi opreasca toti banii din salariu fara sa ma anunte?

Am un credit ipotecar la BCR si o descoperire de card, iar incepind din luna mai BCR mi a blocat cardul si contul de salariu, fara a mi aduce la cunostinta acest lucru, fara a a mi se aduce la cunostinta faptul ca mi s-a pus propire pe salariu.
Intrebare: poate banca sa mi opreasca timp de 5 luni toata suma din salariu, fara o instiintare sau fara o decizie a vreunei instante de judecata?

Postat in data: 20 aug., 2015

Raiffeisen Bank mi-a oprit aproape tot salariul pe card in contul unei restante la credit. Ce e de facut? O pot actiona in instanta?

Am si eu o problema, acum un an si ceva am contractat un credit de la Raiffeisen Bank, am platit vreme de aproape 1 an ratele la timp, fara a inregistra intarzieri insa, in ultima perioada am avut probleme financiare si nu am mai putut achita rata pret de 3-4 luni!

Luna aceasta, mi s-au virat 1400 lei salariu (precizez faptul ca am cardul de salarii la ei, deci teoretic ei stiu clar ca banii sunt virament salariu si nu alte sume), pe data de 12 la virarea salariului banca mi-a oprit 800 si ceva de lei, iar pe data de 26.06.2015, angajatorul mi-a virat suma alocata chiriei de care beneficiez, in cuantum de 450 lei, deasemenea si de aceasta data banca i-a oprit pe toti, in concluzie mi-a oprit 1350-1400 lei din salariu, in conditiile in care eu am luat 1850 lei salariu, neputand astfel sa-mi achit chria, intretinerea si alte cheltuieli fata de proprietar, sa nu mai spun ca pentru a putea trai, mie nu-mi ramane niciun leu, deci se presupune de catre cei de la raiffeisen bank ca ar trebui sa supravietuiesc doar band apa si respirand, am ajuns sa imi stric sanatatea din cauza lor!

Ce e de facut, ii pot actiona in instanta pe cale civila si totodata sa le cer daune deoarece mi-au ingradit dreptul de a supravietuii? Sau o luna intreaga voi manca doar pufuleti? Multumesc anticipat.

Postat in data: 29 iun., 2015

Se poate face poprire pe alocatia de intretinere a copilului, dupa ce banca a vandut creditul unei firme de recuperare creante?

Buna ziua!Va rog frumos sa.mi spune.ti si mie: daca banca mi.a transferat datoria catre o firma de executari si eu nu am salariu, cresc un copil singura, daca si aceea firma trimite dosarul in instanta, se poate pune poprire pe alocatia de intretinere pe care o primeste copilul de la tatal sau ce poate sa se intample? Datoria este de 6.678 ron si am casa pe numele meu. Va multumesc anticipat!

Postat in data: 10 iun., 2015

De vreo 3 luni si pe cardul meu BRD intra alocatie 29 ron si nu 42 ron cum e normal. Ce trebuie sa fac?

De vreo 3 luni si pe cardul meu BRD intra alocatie 29 ron si nu 42 ron cum e normal. Vreau sa specific ca in permanenta pe card sunt bani asadar suma nu e redusa pe motiv de administrare cont (ceea ce oricum ar fi ilegal). M-am gandit ca inainte de a ma adresa bancii sa va cer sfatul…..Poate ati intalnit si alte cazuri.

Postat in data: 19 mai, 2015

Banca a pus poprire pe tot salariul sotului. Ne pot lasa fara mancare pentru copii?

Buna seara.
Am si eu o problema cu banca, care a pus poprire pe tot salariul sotului, el fiind singurul sustinator al familiei cu 2 copii minori. Practic nu avem din ce trai, acum.
Chiar nu exista nici o solutie? Chiar ne pot lasa sa nu avem o paine sa le dam copiilor sa manance?
Este adevarat ca nu a fost platita rata, dar nu pt ca nu s-a vrut ci pt ca nu a fost mult timp un salariu decent in casa.

Va multumesc. O seara buna

Postat in data: 16 mart., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015

Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Postat in data: 12 mart., 2015