Etichete: cont blocat

Banca Raiffeisen poate sa-mi blocheze contul, fara sa ma anunte?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

„Bună ziua. Raiffeisen Bank mi-a blocat contul in urma unei plăți primite după vânzarea unui produs. Deocamdată nu am primit nici un răspuns concret de la ei ( situația se analizează )”

Postat in data: 30 ian., 2024

Are voie banca sa-mi blocheze pensia?

„Pensia mea aferenta lunii sptembrie a fost blocata abuziv de catre BT in proportie de 100% fara sa aiba vreo baza legala. Unnde ma pot adresa?”

Postat in data: 19 sept., 2023

Trebuie sa actualizez datele personale la banca, dacă buletinul nu se va mai schimba niciodată?
banca transilvania actualizare date personale

„Bună ziua
Am constatat recent că BT a inchis contul bancar deoarece nu am
actualizat datele de contact. Din păcate contul este al bunicii de 86
de ani și datele din buletin nu se vor schimba niciodată.
Mulțumesc”

Postat in data: 29 iun., 2022

Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?
sparkasse cont banca

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

Postat in data: 07 apr., 2022

Raiffeisen mi-a blocat abuziv contul. Ce pot sa fac?
reclamatie raiffeisen

buna ziua, banca raiffeisen mi-a blocat abuziv un cont. contul e vechi, nu am card la el, nu am aplicatie, locuiesc permanent in UK, acum au intrat niste bani in el dupa mult timp, sora mea are procura sa scoata/transfere/inchida contul insa banca l-a blocat (activitate suspicioasa). singura persoana cu acces dintr-o sucursala este sora mea, folosind procura. vreau sa scot banii si sa inchid contul. nici macar eu nu am acces la cont ca nu am aplicatie si nu am numar de romania. va rog sa ma ajutati. multumesc

Postat in data: 08 mart., 2022

BRD mi-a blocat contul, desi am actualizate datele personale. Ce pot sa fac?

Buna seara, in data de 17 ian am observat cu stupoare ca la sucursala BRD am contul blocat, intru sa cer explicatii, doamna se uita pe monitor dupa ce i-am dat buletinul, tasteaza ceva la tastatura si imi spune ca datele sunt actualizate si in max 48 de ore contul se va debloca.

Trece weekendul si luni 20 ian. verific iarasi si contul tot blocat este, intru iarasi in banca dau de aceeasi femeie si imi spune ca nu am semnat ceva acte,le semnez si astept.

Miercuri 22.01.2020 contul tot blocat este vb iarasi cu aceea individa si imi spune sa mai astept ca sunt multe cereri.

Precizez ca nu mi-am schimbat datele ,nu mi-am schimbat numele,nu am schimbat buletinul,adresa,permisul,femeia,etc,doar masina .

Ce sanse am daca le fac plangere penala celor de la BRD pt sechestru pe bani,banca in timpul scurs se foloseste de banii mei .

Postat in data: 25 ian., 2020

Se poate pune poprire pe contul bancar in care primesc pensia alimentara?

Urmeaza sa primesc pensia alimentara in cont bancar. Se poate pune poprire pe cont? Mentionez ca am avut in trecut o problema si la cateva banci am contul
blocat.

Postat in data: 06 iun., 2016

Ce as putea face daca banca mi-a blocat conturile pentru o datorie la un credit?

Am si eu blocate conturile in calitate de tert poprit pentru un credit pe care l-am avut pe societate si mi-au blocat si contul in care am primit alocatia.

Am avut perioade in care am platit dobanzi foarte mari si nu mi-au scazut nimic. Ce as putea face? Multumesc.

Postat in data: 14 ian., 2016

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen?

Cum imi pot debloca contul de salariu blocat de catre banca Raiffeisen? Si salariul si diurna sunt blocate pentru neplata unui imprumut catre o agentie de creditare nonbancara. Am si salariul si diurna blocate.

Postat in data: 11 dec., 2015

In cazul contestarii popririi, banca trebuie sa suspende efectuarea platii?

Buna ziua, am si eu o intrebare. Speta: Sunt client Unicredit, persoana fizica. Banca a primit o adresa de infiintare a popririi asupra disponibilitatilor banesti de la administratie locala si m-a informat ca in 2 zile de la primirea adresei, va face plata catre buget din banii aflati in contul meu blocat.

Conform *prevederilor art. 172-173 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, republicata in 2007, cu modificarile si completarile ulterioare*, in termen de 15 zile de la data comunicarii sau luarii la cunostinta a prezentei adrese, „pagubitul”, in cazul acesta eu, are drept de contestatie a popririi.

Informez banca despre contestatie iar agenta sucursalei imi spune ca banca va vira banii la data ceruta de autoritatea locala in lipsa unui Certificat de grefa sau adrese de ridicare poprire eliberata de institutorul popririi, eu necerand banii ci doar sa astepte solutionarea contestatiei, sa tina banii/contul blocat pana se discuta contestatia, neavand timp de astazi pana maine sa aduc documentele solicitate, eu avand si domiciliul peste ocean si avand la dispozitie doar email/fax pentru corespondenta nu doar un timp extrem de scurt. Si acum urmeaza intrebarea, banca procedeaza corect? Ce sfat imi dati?

Postat in data: 11 oct., 2015

In situatia in care exista o poprire pentru suma de 1.500 lei, se blocheaza contul, chiar daca soldul e mai mare?

In situatia in care exista o poprire pentru suma de 1500 lei, se blocheaza contul chiar daca soldul este mult mai mare?

Postat in data: 09 sept., 2015

Conform noului cod de procedura civila, nu se poate pune poprire pe contul de salariu, mai mult de jumatate. Este corect?

Din cite am inteles de la d-voastra (am vazut pe un site) conform noului cod de procedura civila nu se poate pune propire pe contul de salariu, mai mult de jumatate. Este corect?
Intreb deoarece stiu ca odata pusa propirea pe conturile bancare orice suma intra in acel cont era blocata si ma intrebam daca in cazul unei executari silite, datorate situatiei actuale cu creditele in CHF, daca pierd casa, pierd si orice forma de intretinere? Stiti ca asa era inainte, propirea bloca tot. Vieti distruse de camatarii bancari care isi fac de cap in tara asta. Multumesc!

Postat in data: 06 mai, 2015

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu la o poprire, pentru neplata unui card de credit BRD?

Am avut un card de credit in 2008 de 3000 lei la banca BRD, la care am achitat o perioada dar am ramas fara loc de munca si nu am mai putut plati. Acum lucrez si mi-a venit instiintare de poprire dar de la banca, bineanteles ca am contul blocat de un executor judecatoresc. Cat are voie sa-mi opreasca si dc imi opreste si la plata si la avans banca Raifensen? Suma este de 6200 ron cu cheltuieli judecata, desi cardul de credit a fost de 3000 lei, dar din pacate nu pot dovedi platile facute ptr ca am aruncat chitantele de atunci.

Postat in data: 27 apr., 2015

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii, iar salariul il primesc pe card. Ce fac?

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii. Am un singur card – cel de salarii-. Cum se va proceda mai departe si daca mai am dreptul sa folosesc cardul pentru a-mi retrage restul de bani ?

Postat in data: 06 apr., 2015