Etichete: conturi

In aplicatia Neo BT pot vedea si ale conturi pe care sunt imputernicit?

„Aplicatia NeoBT de pe telefon de ce nu i-mi permite sa intru in alt profil decat al meu ? Fiind imputernicit sa administrez contul mamei ,mi-ar fi util si aceasta functie.”

Postat in data: 12 feb., 2023

Pot sa inchid conturile la banci daca am poprire?

În urma unei popriri, am deschis cont la firma la mai multe bănci.
Pot închide contul la două bănci, păstrând o singura bancă pentru plata popririi? Mulțumesc!

Postat in data: 10 dec., 2022

Am poprire pe conturi de la Provident, dar n-am primit instiintare ca am ceva de plata. Ce pot sa fac?
provident-reclamatie-CSALB

Bună ziua, vin la dumneavoastră cu o întrebare în ideea ca poate ma puteți ajuta. Am făcut un imprumut la Provident în 2014, am primit acum 3 ani o suma de bani în urma căreia am primit un avertisment de plata. Am plătit suma respectiva.

Acum doua zile am primit un email de la o anumita banca ca am proprire pe conturi tot de la Provident pe o alta suma, și o scrisoare acasa prin care sunt executata silit prin proprire. Țin sa precizez ca nu sunt în tara de 4 ani și în tot
acest timp nu am primit nici o înștiințare prin care sa mi se aducă la cunoștință ca mai am de plata ceva.

Am poze cu ce am primit prima data și cu ce am primit acum 2 zile +email. Va rog dacă puteți sa ma ajutati, bineînțeles contra cost. Va mulțumesc!!

Postat in data: 29 iun., 2021

Raiffeisen Bank este reclamata de clienti ca nu vrea sa le inchida conturile prin telefon sau online, ci doar printr-o cerere scrisa, intr-o sucursala

Postat in data: 16 iun., 2020

Pentru ce sume minime datorate si in ce conditii imi poate pune ANAF poprire pe conturi?

Buna seara, domnule Coman,

BCR M-A INFORMAT PRINTR-UN SMS CA AM PRIMIT O POPRIRE PE CONT IN VAL DE 200 Lei – reprezentand impozit casa de la DIT sector 1.
ACEASTA BLOCARE DE CONT S-A FACUT NETINAND CONT DE Ordinul nr.2098/2019.

Fiscul nu mai pune poprire pe conturile persoanelor cu restante de peste 2000 Ron SI A DATEI SCADENTE DE PLATA IMPOZIT.

SUMA DE 200 LEI PLUS COMISIOANELE DE PLATA CATRE DIT SECTOR 1 AU FOST BLOCATI SI RETRASI DIN CONT FARA ACORDUL MEU , TITULAR DE CONT.

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU EXPLICAREA ACESTEI PROCEDURI ABUZIVE.

Postat in data: 05 feb., 2020

In cat timp ajunge un transfer de euro intre doua conturi din Romania?

In cat timp ajunge un transfer de euro (22.000 euro, nu stiu daca e mare sau mic), intre doua conturi din Romaniat
Am mers la banca in data de 26 .06.2019 specificand ca banii imi trebuiesc neaparat pe 28 si mi s-a spus ca nu e problema, probabil vor intra pe 27, siiigur pe 28 vor fi in cont.
Urmatoatea zi ma suna la 13.20 de la casierie, angajata, sa imi spuna ca nu au plecat banii pentru ca am completat un formular gresit, pe care mi-l daduse chiar dansa. Imi zice ca trebuie sa platesc taxa de urgenta, 30 E. Refuz, evident, nu era vina mea, eu am fost la timp la banca. Imi spune ca daca ajung pana in ora 14 la banca sa il refac, se rezolva si asa. Zbor de la job la banca , refac ordinul de plata si il introduce in sistem inainte de 14. Ii repet ca banii trebuie sa ajunga a doua zi cand semnez un contract si trebuie sa platesc o transa, nu e joaca. Imi spune ca urmareste situatia si ma suna a doua zi. Evident, nu ma suna, banii nu intra in jur de 12 cum a spus dansa. Sun eu. Imi spune ca verifica si ma suna ulterior. Nu ma suna. Sun eu dar nu imi mai raspunde. Sun de pe alt numar, imi raspunde, imi zice ca banii au plecat din cont si ca probabil urmeaza sa intre, ca ce ma impacientez atata la ora 14.30, colegii ei de la operare lucreaza pana la 18. La 16.30, banii nu erau. Merg la banca, cer sa vorbesc cu managerul de sucursala, ca nu e, ca e in concediu, ca nu au… In fine, ma preia o duduie, asculta povestea. Ii cer sa dea un telefon, sa faca ceva cumva sa urgenteze. Butoneza ceva la calculator, da un telefon si imi spune ca nu se poate. Ca banii in Euro au alt circuit, ca dureaza mai mult, ca sunt proceduri, ca luni (adica pe 1.07.2019). La care, duduia casiera care a gresit formularul si care ma chemase cu o zi inainte de la serviciu, pana in ora 14, si care imi croncanise in telefon mai devreme ca programul colegilor de la procesare e pana la 18, zice senina „pai si eu v-am spus ca dureaza 2-3 zile!” . Pe bunet Candt Pai, daca imi spunea din 26 treaba asta, mai veneam eu pe 28 sa fac scandalt Mai veneam pe 27 pana in ora 14 asa cum am fost chematat Mai insistam cu telefoane si vizite la banca daca nu-mi spunea dansa cu gura ei sa vin pe 27 pana in ora 14 ca se rezolva pana pe 28!t! Si in conditiile in care tu gresesti, in loc sa incerci sa rezolvi situatia, sau macar sa iti ceri scuze, minti managerul de fata cu mine, imi spui tu mie ca mi-ai zis ca dureaza 2-3 zile cand cu 2 ore inainte , la telefon mi-ai zis ca pana la 18 se proceseaza transferuri, ce sunt asa nerabdatoare, sa astept. Nu mai zic ca am picat de neserioasa in fata omului cu care am semnat contract la notar pentru cumpararea unei case, pe care l-am asigurat ca primeste prima transa in ziua aceea, si de la care ulterior a trebuit sa-mi cer scuze. De la banca, niciun fel de scuze, doar sictir! Atata am primit! S-a intamplat astazi, la BRD Pallady.
Intre timp, banii sunt in eter pe undeva, nici in contul de BRD, nici in contul de Reiffeisen, pana, teoretic luni 01.07.2019.

Postat in data: 01 iul., 2019

Mi-au fost poprite conturile dupa 10 ani de cand am luat creditul. Se poate face ceva?

Acum 10 ani am facut un credit de 5.000 euro la ABN Amro Bank, banca a fost vanduta catre RBS, care nici asta nu mai exista din cate am inteles…astazi am primit sms de la ING ca si cum conturile au fost blocate si am proprire pe ele… eu nu am platit ratele de 7 ani, se poate face ceva? Multumesc

Postat in data: 26 mai, 2017

Se poate pune poprire pe subventiile APIA?

Am infiintat o poprire catre toate bancile din zona pentru un contribuabil inca din anul 2014. In anii 2014 si 2015 am primit sume din subventiile APIA iar in anul 2016 (respectiv luna aprilie) am primit o adresa care ma informa ca a fost virata o suma.

Am asteptat sosirea extrasului vreo 2 luni si pentru ca nu aparea am plecat in cercetari, am sunat intai la trezorerie apoi la banca respectiva care mi-a spus ca pe data de 18.04.2016 a fost facut ordinul de plata iar pe 19.04.2016 a fost stornat pe motivul ca pe subventia APIA NU SE INFIINTEAZA POPRIRE.

Coform art 780 alin 5 lit b sunt exceptate sumele (5) Nu sunt supuse execut?rii silite prin poprire: a) sumele care sunt destinate unei afecta?iuni speciale prevazute de lege si asupra carora debitorul este lipsit de dreptul de dispozitie; CUM ESTE CORECT?

Postat in data: 27 iun., 2016

Ce fac daca banca mi-a infiintat poprire pe conturi, desi mi se opresc bani din salariu pentru alta executare silita?

Am primit mesaj prin mail de la popriri Raiffeisen ca pe conturile mele s-a infiintat o poprire dispusa de executorul judecatoresc.

Am incercat sa iau legatura cu dnii executori dar nu am reusit.

Am fost executata silit si am poprire pe salariu prin alt executor, care ma executa ptr creanta ramasa de la vanzarea casei, creanta cesionata catre o firma de recuperare creante cu care sunt in proces pentru valoarea creantei.

Cam atat astept de la dvs o mana de ajutor…ptr aceasta speta….

Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 feb., 2016

Care este valoarea maxima care se poate transfera intre doua conturi de la aceeasi banca?

CARE ESTE VALOAREA MAXIMA A SUMEI TRANSFERATE DE LA UN CONT PFA LA CONTUL CURENT, AMBELE FIIND LA ACEEASI BANCA?

Postat in data: 22 sept., 2015

Am incercat sa transfer o suma intre conturile mele folosind mybrdnet si digipass-ul si dupa introducerea ID si parola ma readuce in pagina de logare. Ce fac?

Am incercat sa transfer o suma intre conturile mele folosind mybrdnet si digipass-ul si dupa introducerea ID si parola ma readuce in pagina de logare. Ce pot sa fac?

Postat in data: 11 ian., 2015