Etichete: credit ipotecar

Pot sa inchiriez apartamentul luat cu credit Prima Casa (Noua Casa)?
credit-prima-casa-codebitor

„Buna ziua!
In urma unui partaj intre soti, am ramas proprietara unui apartament luat prin Prima Casa acum 10 ani. La credit trebuie sa achitam amandoi in continuare pana la finalizarea acestuia, avand hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca nu locuieste nimeni acolo si as vrea sa il inchiriez pentru a ma folosi de bun.

Cealalta problema este ca titularul creditului este fostul sot, iar atunci cand merg sa platesc rata mea, cei de la banca nu doresc sa imi furnizeze informatii despre credit (cum ar fi daca exista restante etc.). Amandoi suntem codebitori, dar el a fost cel care a semnat primul, titular numit probabil.. Ideea este ca in urma unei hotarari judecatoresti, eu am ramas proprietara apartamentului, dar amandoi avem de achitat datoria comuna la apartament.

Ca sa il inchiriez legal trebuie facuta o cerere la banca pentru a mi se aproba, din ce am inteles. Dar nefiind titular pe credit, dar proprietar al apartamentului, pot face asta fara sa il implic pe fostul sot?

Ma gandesc ca daca acestia nu vor nici macar sa imi furnizeze informatii despre restante, din start sa nu ma gandesc la asa ceva.. ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!”

Postat in data: 29 ian., 2024

Pot sa fac refinantarea unui credit ipotecar, daca nu am toate documentele imobilului finalizate?
alpha bank credit reclamatie

„Buna ziua si mulțumesc in primul rând pentru existența unui asemenea portal.
Am sa merg totuși direct in miezul problemei mele.
Am contractat un credit ipotecar de construcții de la Alpha Bank, am folosit toată suma primită, am finalizat toate lucrările dar din cauza unor probleme la finalizarea predării străzilor unde am construit au apărut niște probleme cu înscrierea construcției in CF (deși plătesc deja impozit pe clădire la primărie, am domiciliul stabilit acolo si locuiesc acolo) ei bine nu pot finaliza documentația cu banca si practic încheia o polița de asigurare pe imobil. In plus creditul a ajuns sa Coste mult prea mult așa ca as dori sa refinanțez acest credit la o alta banca unde am chiar găsit o oferta mai bună.
Exista vreun impediment in vederea acestei refinanțări? Poate alpha BANK sa imi nege practic rambursarea anticipata a creditului si desfacerea contractului pe care il avem din motivul “nefinalizării” documentației legate de construcție in ceea ce ii privește pe ei? Deoarece eu am finalizat practic totul, cum va spuneam sunt plătitor de impozit deja si toate cele.
Nu știu dacă v-am expus problema suficient de detaliat dar in principiu ma interesează dacă ar putea exista vreun motiv de negare a rambursării anticipate a sumei împrumutate, practic dacă acest lucru se întâmpla ei nu mai au ce pretenții sa aibă asupra mea, nu?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.”

Postat in data: 15 mart., 2023

Am dreptul la o parte din imobil, daca nu figurez in contractul de credit impreuna cu partenerul?

Am un credit imobiliar contract pe mine ca persoana singura! Partenerul de viața a contribuit la achiziționarea imobilului si acum ar dori sa fie si el coproprietar sau sa fie evidențiat undeva ca are dreptul la o parte din acest bun! Banca spune ca nu este posibil? Exista totuși vreo posibilitate fără a refinanța creditul, păstrând același contract in continuare!

Postat in data: 19 nov., 2022

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

Postat in data: 05 iul., 2022

Cum pot sa fac un credit Prima Casa in Romania?

„Bună ziuă. Mar intersa si pe mine mai multe informații despre cum sa fac un credit pentru prima casa în România”

Postat in data: 27 mai, 2022

Daca schimb ROBOR cu IRCC voi fi raportat la Biroul de Credit si nu voi mai putea lua alt credit timp de 4 ani?

Citind informatiile de pe acest site cu privire la posibilitatea schimbarii indicelui ROBOR cu IRCC in cazul unui credit de tipul Prima Casa, am depus o cerere intr-o agentie bancara.

Consilierul bancar mi-a spus ca procedura implica o cerere de credit care va avea ca si finalitate semnarea unui act aditional la actualul contract de credit.

Consilierul bancar mi-a spus ca, daca voi face aceasta procedura, voi aparea la Biroul de Credit cu o restructurare de credit, si ca in urmatorii 5 ani nu voi mai putea contracta nici un produs de creditare ca si efect secundar.

Doar ca eu nu doresc acest lucru. Vreau sa pot schimba ROBOR cu IRCC insa restrictionarea accesului la produse de creditare pe 5 ani, datorita inregistrarii la biroul de credit a unei resctructurari de credit, ma face sa anulez cererea.

Ce pasi credeti ca as putea totusi sa urmez pentru a reusi fara ca lucrurile sa se intample cum a spus consilierul bancar?
Va multumesc.

Postat in data: 29 apr., 2022

Pot face un credit ipotecar doar pe numele sotului?

Bună ziua! Vrem sa facem un credit ipotecar doar pe numele soțului pt ca eu iau indemnizatie pt creștere copil dar nu mai sunt angajata cu carte de munca. L-aș „încurca” cumva pt ca nu lucrez și se ia în considerare ca și cum m-ar întreține el? Mulțumesc!

Postat in data: 18 apr., 2022

Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?
banca-transilvania-transfer

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 16 mart., 2022

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi pentru refinantarea unui credit ipotecar

dobanzi-refinantare-credite-ipotecare-top
dobanzi-refinantare-credite-ipotecare-top

Postat in data: 17 feb., 2021

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa?

dobanzi-credite-ipotecare
Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa?
dobanzi-credite-ipotecare

Postat in data: 15 dec., 2019

Cum pot sa inchid mai repede cardul la Credit Europe pentru obtinerea unui credit ipotecar la ING?

Buna ziua, vreau sa imi iau un credit ipotecar de la ING, toate bune si frumoase insa nu imi da suma de care am nevoie din cauza ca am un card de credit la CreditEuropeBank… Am fost la dansii sa imi fac cerere de lichidare… ei spunandu-mi ca in 10 zile se poate… mie mi-ar trebui adresa lichidare limita… iar din cate am inteles in aceste 10 zile imi dau doar adresa situatie client… adresa lichidare doar dupa 30 de zile… mie imi trebuie foarte urgent… Intrebarea mea este: dupa aceste 10 zile daca merg doar cu dovada la ING cu Adresa situatie client se poate oferi creditul?

Postat in data: 29 apr., 2018

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cumpar o casa?

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cunpar o casa?

Postat in data: 31 ian., 2018

Banca mi-a modificat dobanda fara acceptul meu. Ce pot sa fac?

Am contractat un credit ipotecar in Euro in anul 2007 la o banca, iar clauza referitoare la dobanda era „Dobanda este calculata din dobanda de referinta variabila, ce se afiseaza la sediul bancii, plus o marja de 1,5%”. Cu toate acestea, in anul 2010, banca a modificat modul de calcul al dobazii in Euribor6M+9,12%. Desi am notificat banca ca nu accept aceasta noua formula de calcul, aceasta formula imi este impusa si in prezent fara acceptul meu. Ce ma sfatuiti sa fac, intrucat consider ca sunt victima unui abuz? Puteti observa ca prin noua formula impusa rata dobanzii nu va mai ajunge niciodata sa mai scada sub 9,12%, banca transformand un contract cu dobanda variabila intr-un contract cu dobanda aleatorie, stabilita dupa bunul plac al acesteia!

Postat in data: 12 mai, 2015

BRD ne executa silit, atat pe mine cat si pe girantul creditului, dupa conversia din euro in lei. Ce e de facut?

Detin un credit ipotecar in valoare de 26800 euro contractat in anul 2007. Am probleme de anul trecut cu cei de la agentia brd. In 2010 am refinantat creditul in lei datorita diminuarii salariale cu 25%. Totul a fost ok pana anul trecut in vara, cand am fost anuntat ca contul in euro exista inca si detin o datorie de 1001 euro. Am incercat impacarea pe cale amiabila, fara succes. Cei de la banca au dat creditul anticipat punand creditul sub executare silita. Traim un adevarat cosmar: mi s-a blocat contul bancar de catre executor atat mie cat si girantului si ni se ia aproape toti banii de catre executor. Girantul are si indemnizatie de crestere copil si alocatia de stat a celor doi copii este retinuta de catre executor. Mentionez ca atat eu cat si girantul suntem lucratori M.A.I. ce putem face in aceasta situatie? Suntem amenintati chiar ca o sa ne pierdem locuintele desi am inecercat sa chemam partile la mediere nu am primit nici un raspuns. Cei de la protectia consumatorului Teleorman nu iau nici o masura. Avocatii nu ne dau nici un raspuns favorabil motivand ca o sa pierdem procesul. Ce putem face in aceasta situatie?

Postat in data: 03 mart., 2015

Am depus la BRD dosarul pentru Prima Casa dar n-am primit niciun raspus. Nu mi se pare in regula

Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie privind dosarul meu Prima Casa. De vinerea trecuta nu am primit nici o informatie, am dat toate actele care mi s-au cerut. Nu mi se pare in regula ca dupa atata timp sa nu primesc nici o informatie. Dosarul a fost deschis la sediul BRD Cotroceni.

Postat in data: 14 feb., 2015

Banca Transilvania a refuzat rambursarea anticipata a unui credit, cerand prezenta girantului. Este acesta un abuz?

„Sunt girant la un credit ipotecar luat de sora mea de la Banca Transilvania. In data de 07.11.2014 a fost depusa cererea de rambursare anticipata partiala de catre titularul contului (sora mea) insa banca nu a efectuat operatiunea, justificand ca si girantul trebuie sa semneze aceasta rambursare. La solicitarea bancii, am mers impreuna cu titularul sa semnam actul aditional, dar nu am putut sa semnam ca pentru ca au spus ca inca nu au ok-ul de la centrala. Va intreb daca nu este dreptul titularului sa ramburseze anticipat partial sau totala creditul? Daca banca nu a facut abuz pentru chemarea girantului in vederea semnarii actului? Banca nu este obligata sa efectueze aceasta operatiune fara a plimba clientii de 3 zile ? Va rugam sa ne comunicati la cine trebuie sa ne adresam pentru a putea rambursa creditul ? Va multumesc pentru ajutor, o zi buna”

Postat in data: 26 nov., 2014

Banca Transilvania a refuzat sa-mi acorde credit Prima Casa, oferindu-mi in schimb un credit ipotecar. Au procedat corect?

Am luat in 2013 un credit ipotecar de la Banca Transilvania, dupa ce mi-a fost respinsa cererea pentru un credit Prima Casa. Acum sunt convinsa insa, din cate am auzit de la alti prieteni, care au obtinut usor credite Prima Casa, ca mie mi-a fost respinsa nejustificat cererea pentru Prima Casa, dupa o asteptare de doua luni, si dupa ce mi s-a cerut sa vin de mai multe ori cu actele casei, motiv pentru care as vrea sa stiu daca intr-adevar asa au stat lucrurile sau nu. As vrea sa stiu daca angajatii de la Arad ai Bancii Transilvania au procedat corect sau nu respingandu-mi cererea de Prima Casa si acordandu-mi credit ipotecar in schimb.

Postat in data: 30 sept., 2014