Etichete: credit Prima Casa

Daca sunt in Biroul de credit pot accesa un credit Prima casa? Exista vreo posibilitate sa fiu sters din Biroul de Credit?

A-si dori sa stiu daca sunt in Biroul de credit pot accesa un credit Prima casa? Si daca achit creditul restant cu o rata de 54 lei pe luna, am fost inscris cu intarzieri de 60 de zile, exista o posibilitate sa fiu sters din Birou de credit?

Postat in data: 16 iun., 2016

E normal ca banca sa nu-mi accepte garantie casa pentru ca nu are gaze trase?

Am depus dosar Prima casa la Banca Romaneasca. Dupa o luna si jumatate imi spune ca nu accepta garantie casa ca nu are gaze trase. E normal? Mentionez ca este o casa mare de 160 mp, cu centrala pe lemne si sobe de teracota, teren 3200 mp la 30 de km de Bucuresti.

Postat in data: 30 mai, 2016

Ce pot sa fac daca contractul de vanzare-cumparare a imobilului devine nul pentru ca banca ING nu a virat banii?

Am si eu o problema cu un credit prima casa la ING.
In regulamentul lor este mentionat ca banii vor fi virati in contul vanzatorului in maxim 5 zile lucratoare din momentul in care se aduce in original la banca intabularea (solicitata de notar dupa incheierea actului de vanzare cumparare).
In actul de v-c este mentionat ca daca banii nu sunt virati in contul
vanzatorului dupa 5 zile el devine nul.
Problema mea este ca azi se fac 5 zile si banii nu sunt inca virati la vanzator. Imi apar ca tranzactie in asteptare de ieri (ziua a 4 a).
Creditul este in lei dar am convenit cu ING sa converteasca suma in euro la un curs preferential.
Doream sa stiu cui as putea sa ma adrsez sau ce as putea sa fac in conditiile in care contractul de vanzare cumparare devine nul. In acest caz eu o sa pierd avansul (plus toate cominsioanele si tazele notariale) si creditul se subintelege ca nu mai e valabil.
Multumesc anticipat.

Postat in data: 20 mai, 2016

Am aplicat pentru un credit Prima Casa la ING inca din luna mai, dar nici acum nu l-am primit, iar banii s-au terminat

As dori sa clarific o situatie:
– fiica mea a aplicat pentru un credit ‘Prima casa’ la ING, inca din luna Mai 2015;
– in acest moment este in situatia in care a pierdut creditul „Prima casa”, s-au terminat banii;
– a continuat pe un credit imobiliar, dar pana in acest moment nu a primit banii, aproape zilnic mai primeste cate un raspuns, in conditiile in care intreaba la agentie despre documente care mai sunt necesare pentru finalizare dosar, despre documente depuse la dosar, care initial au fost acceptate de agentia de sector (Bucuresti sect. 2 ), dar au fost respinse de agentia centrala ING.
– pe scurt, ne-am saturat de cata incompetenta poate sa existe intr-o firma
”privata” ;
– nu inteleg cum se poate sa depui un document (pe care banca la solicitat) astazi si peste doua saptamani sa se transmita ca documentul nu este ok .
– nu stim cu cine se mai poate discuta, ca sa intelegem, de cat timp este nevoie ca sa se contracteze un astfel de credit?
– se pare ca salariatii agentiei de sector nu aduc decat deservicii, atat
clientilor cat si institutiei pentru care „lucreaza”;
– am consumat foarte multe resurse pentrru aceasta actiune, timp, bani, etc

Postat in data: 16 dec., 2015

Am drept asupra apartamentului cumparat prin credit Prima Casa daca e trecut doar pe numele sotului?

Impreuna cu prietenul meu am achizionat un apartament cu programul Prima Casa, el fiind creditor si eu coplatitor. In contractul de vanzare – cumparare a fost trecut doar el, motivul nu il mai retin, era ceva impus de banca, ptr ca eram necasatoriti.
Avand in vedere ca programul Prima Casa era la inceput, si era constransi sa accepta sau nu creditul, l-am acceptat ca fiind necasatoriti. Intre timp ne-am casatorit, dar el considera ca apartamentul este doar al sau, fiind doar el trecut in ctr de vanzare-cumparare.

Intrebarea mea este: in caz de despartire, am drept asupra apartamentului? Mentionez ca exista data o declaratie pe propria raspundere, data de el, in care declara ca convietuieste impreuna cu mine in acel apartament, declaratie data inainte de casatorie.

Postat in data: 19 oct., 2015

Ce se poate face daca banca Raiffeisen nu-mi aproba creditul Prima Casa?

Am depus un dosar pentru Prima casa la Riffaisen, am primit preaprobarea financiara, am trecut de evaluarea imobilului, am dat avansul de 5% si acum mi-au transmis ca biroul juridic nu da ok! Mai precis ca imobilul nu este eligibil. Am cerut sa mi se spuna de ce nu este eligibil avand in vedere ca apartamentul se afla intr-un bloc nou construit si nu primesc niciun raspuns doar amanari, am facut sesizari peste sesizari ca putem pierde avansul si nimeni din banca asta nu stie ce se intampla.
Ce putem face in continuare sa primim un raspuns? Avem o cere la ei din data de 17/09 si tot asteptam.

Postat in data: 27 sept., 2015

Se poate ca BRD sa imi stearga situatia sa nu mai apar ca rau platnic la Biroul de credit?

Am fost inregistrata la Biroul de Credit pentru intarzierea platii unei rate BRD. Intre timp contractul a fost achitat si incheiat dar din cauza ca am fost inregistrata la Biroul de credite nu pot face acum un alt imprumut. Se poate ca BRD sa imi stearga situatia in asa fel incat sa nu mai apar ca rau platnic la Biroul de credite?

Postat in data: 14 sept., 2015

Are dreptul CEC Bank sa-mi ceara asigurare complexa de locuinte la creditul Prima Casa?

Are dreptul sa ne oblige CEC BANK sa facem asigurarea obligatorie complexa cu programul Prima Casa de 20000 Euro, care vine undeva la 220 ron, pe cand eu vreau o asigurare de 20000 euro, dar cea minima obligatorie? Nu este un abuz din partea agentiilor sa ne oblige cu asigurarile facultative?

Postat in data: 20 iul., 2015

Am depus toate actele pentru creditul Prima Casa la Banca Transilvania si astept sa vina evaluatorul. Cate zile dureaza pana vine??? Am depus dosarul acum 2 saptamani..la sf lunii august notarul meu intra in concediu si nu vreau sa pierd nici apartamentul si nici avansul pe care l-am achitat. Vreau sa stiu cui trebuie sa ma adresez si vreau sa-mi retrag dosarul.

Postat in data: 17 iul., 2015

Am depus la BRD dosarul pentru Prima Casa dar n-am primit niciun raspus. Nu mi se pare in regula

Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie privind dosarul meu Prima Casa. De vinerea trecuta nu am primit nici o informatie, am dat toate actele care mi s-au cerut. Nu mi se pare in regula ca dupa atata timp sa nu primesc nici o informatie. Dosarul a fost deschis la sediul BRD Cotroceni.

Postat in data: 14 feb., 2015

Banca Transilvania a refuzat sa-mi acorde credit Prima Casa, oferindu-mi in schimb un credit ipotecar. Au procedat corect?

Am luat in 2013 un credit ipotecar de la Banca Transilvania, dupa ce mi-a fost respinsa cererea pentru un credit Prima Casa. Acum sunt convinsa insa, din cate am auzit de la alti prieteni, care au obtinut usor credite Prima Casa, ca mie mi-a fost respinsa nejustificat cererea pentru Prima Casa, dupa o asteptare de doua luni, si dupa ce mi s-a cerut sa vin de mai multe ori cu actele casei, motiv pentru care as vrea sa stiu daca intr-adevar asa au stat lucrurile sau nu. As vrea sa stiu daca angajatii de la Arad ai Bancii Transilvania au procedat corect sau nu respingandu-mi cererea de Prima Casa si acordandu-mi credit ipotecar in schimb.

Postat in data: 30 sept., 2014