Etichete: dobanzi penalizatoare

Firma de recuperari EOS m-a pus sa platesc si inflatia la o executare silita. Este legal?
EOS KSI firma de recuperare creante

Eu am avut un credit la OTP. A fost preluat de firma de recuperari EOS.Acestia (EOS) a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva in care trebuia sa achit suma de 28 324, 22 lei catre EOS si 3777,58 lei catre executorul judecatoresc Lar Viorel. In total 32 101,80 lei.

Acum ma trezesc, ca in loc de 32 101,80 lei am platit 35 400 lei. Am facut scandal caci vroiau mai mult. Mi-a zis ca asa a vrut EOS sa ii platesc inflatie. Dosarul s-a inchis acum cateva zile joi mai exact 24.11.2022. Considerati caci avem vreo posibilitate de a recupera diferenta? Am avut poprire pe salariu 22 luni si am platit separat 10 500 lei.

Se pot pune penalitati la poprire? Este posibil asa ceva? Este o HJ.DEFINITIVA SI IREVOCABILA

Va multumesc frumos

Postat in data: 25 nov., 2022

Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?
credius credit reclamatie

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Postat in data: 07 mai, 2022

Kruk mi-a dublat datoria creditului cesionat. Ce pot sa fac?
crc-colectare-recuperare-creante

Pe scurt, am primit sentința pe executare silita pentru suma de aproximativ 32000 ron s-a pus proprire, am făcut o promisiune de plata, am achitat conform angajamentului 14800 ron și acum îmi transmit ca mai am de plata 40000, asta din luna iunie pana acum. În trei luni au dublat aproape suma.

Am fost în somaj tehnic ni s-a promis ca nu trebuie sa achitam pana trece somajul, ca ne anunță când sa revenim cu plata. Am primit plicurile în plicuri era sentința. nu repornirea platii. Nu am făcut contestație ca a durat peste 17 zile de când am primit-o. Nu eram în localitate

Mai aveam de plata 14000 și ei actualizează cu suma de 40000.

Cesionarul a fost CCR și a cesionat apoi la KRUK.

Cu cine am făcut angajamentul la CCR NU IMI MAI RASPUNDE LA telefon. Mi-a zis sa scriu o sesizare și atat. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 11 nov., 2021

Care sunt consecintele daca nu am platit de 2 luni banca?

Am facut un credit de nevoi personale in valoare de 20.000de lei, mai exact in anul 2018 pe 22 august(BCR).

Am platit pana in luna august-septembrie 2019,dar m-am lasat pacalita de o refinantare printr-un broker bancar si am ajuns in
imposibilitatea de plata a unor 2 banci mai exact BCR cel facut personal, dar si BRD cel facut oarecum personal, acesta fiind cel facut cu broker.

As dori sa stiu care sunt consecintele la care ma supun pentru faptul ca nu am platit de 2 luni banca BCR si niciodata banca
BRD.

Postat in data: 15 dec., 2019

IFN-urile care acorda credite online incalca legea, aplicand dobanzi penalizatoare de 500% pe an

Postat in data: 03 dec., 2017

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu la o poprire, pentru neplata unui card de credit BRD?

Am avut un card de credit in 2008 de 3000 lei la banca BRD, la care am achitat o perioada dar am ramas fara loc de munca si nu am mai putut plati. Acum lucrez si mi-a venit instiintare de poprire dar de la banca, bineanteles ca am contul blocat de un executor judecatoresc. Cat are voie sa-mi opreasca si dc imi opreste si la plata si la avans banca Raifensen? Suma este de 6200 ron cu cheltuieli judecata, desi cardul de credit a fost de 3000 lei, dar din pacate nu pot dovedi platile facute ptr ca am aruncat chitantele de atunci.

Postat in data: 27 apr., 2015