Etichete: dreptul de compensare

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Banca are dreptul sa-mi faca operatii pe cont fara acordul meu?
reclamatie Raiffeisen

„Am conturi deschise la Raiffeisen in lei unde se vireaza si salariu si in euro. Pe contul de lei am o descoperire de cont pentru care platesc o dobanda lunara de nerambursare.

Datorita faptului ca nu am avut bani in contul de lei banca a luat din contul de euro (a facut schimb de moneda si a transferat in contul de lei de unde a incasat dobanda ce trebuia achitata).

Au dreptul sa faca acest lucru? Au dreptul sa- mi faca operatii pe cont fara acordul meu?
Vreau sa-i reclam, deoarece consider ca este o practica abuziva. Unde ma pot adresa?”

Postat in data: 31 ian., 2022

Banca poate sa-mi ia bani din contul de economii fara acordul meu?

Cum este posibil ca banca sa umble in contul meu de economii fara aprobarea mea? Azi am primit un mesaj (noroc ca am activat serviciul SMS Alert) ca o suma considerabila a fost luata din contul meu de economii ca sa acopere o suma restanta (care fusese dublata de o alta banca, deci si aici un mare semn de intrebare) fara ca eu sa fiu avizata sau informata. Daca eu nu aveam acel serviciu de alerta ma trezeam peste vreo luna sau doua, cand as fi avut nevoie de acea suma, ca nu mai e!!! Iar cei de la banca mi-au spus sec ca asa se procedeaza automat, daca ai un sold negativ banca iti ia bani de oriunde ai tu ca sa acopere acel sold negativ. Hello, people!!!! Cum ai tu acces la un cont de al meu fara sa ma anunti???

Postat in data: 20 sept., 2015

Raiffeisen Bank mi-a oprit aproape tot salariul pe card in contul unei restante la credit. Ce e de facut? O pot actiona in instanta?

Am si eu o problema, acum un an si ceva am contractat un credit de la Raiffeisen Bank, am platit vreme de aproape 1 an ratele la timp, fara a inregistra intarzieri insa, in ultima perioada am avut probleme financiare si nu am mai putut achita rata pret de 3-4 luni!

Luna aceasta, mi s-au virat 1400 lei salariu (precizez faptul ca am cardul de salarii la ei, deci teoretic ei stiu clar ca banii sunt virament salariu si nu alte sume), pe data de 12 la virarea salariului banca mi-a oprit 800 si ceva de lei, iar pe data de 26.06.2015, angajatorul mi-a virat suma alocata chiriei de care beneficiez, in cuantum de 450 lei, deasemenea si de aceasta data banca i-a oprit pe toti, in concluzie mi-a oprit 1350-1400 lei din salariu, in conditiile in care eu am luat 1850 lei salariu, neputand astfel sa-mi achit chria, intretinerea si alte cheltuieli fata de proprietar, sa nu mai spun ca pentru a putea trai, mie nu-mi ramane niciun leu, deci se presupune de catre cei de la raiffeisen bank ca ar trebui sa supravietuiesc doar band apa si respirand, am ajuns sa imi stric sanatatea din cauza lor!

Ce e de facut, ii pot actiona in instanta pe cale civila si totodata sa le cer daune deoarece mi-au ingradit dreptul de a supravietuii? Sau o luna intreaga voi manca doar pufuleti? Multumesc anticipat.

Postat in data: 29 iun., 2015