Etichete: dreptul

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Am dreptul la o parte din imobil, daca nu figurez in contractul de credit impreuna cu partenerul?

Am un credit imobiliar contract pe mine ca persoana singura! Partenerul de viața a contribuit la achiziționarea imobilului si acum ar dori sa fie si el coproprietar sau sa fie evidențiat undeva ca are dreptul la o parte din acest bun! Banca spune ca nu este posibil? Exista totuși vreo posibilitate fără a refinanța creditul, păstrând același contract in continuare!

Postat in data: 19 nov., 2022

Banca are dreptul sa-mi ia tot salariul din cont, daca am avut intarzieri la descoperirea de salariu?

„Buna ziua,am luat o descoperire de salariu,și am avut întârzieri ,iar creditul s-a terminat pe la sfârșitul lunii aprilie ,anul acesta.Au dreptul să îmi ia tot salariul din cont și alocația copiilor?….Am discutat cu un angajat al băncii și au zis că au dreptul să îmi ia tot salariul,iar daca fac restructurare la credit și să plătesc în rate ,inseamana că nu mai pot lua credit niciodată.Este adevărat ceea ce a spus acel angajat.Va rog daca mă.puteti ajuta cu o soluție .Va mulțumesc.”

Postat in data: 14 mai, 2022

Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?
reclamatie raiffeisen

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

Postat in data: 01 apr., 2022

Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi IFN-urile?

Citesc mereu pe site-ul tau despre banci. Ar fi fain sa faceti un video sa explicati pas cu pas care este dobanda legala la banci si ifn. Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi? Pe bnr nu vad sau nu inteleg ce scrie.

Postat in data: 19 feb., 2022

Banca are dreptul sa-mi faca operatii pe cont fara acordul meu?
reclamatie Raiffeisen

„Am conturi deschise la Raiffeisen in lei unde se vireaza si salariu si in euro. Pe contul de lei am o descoperire de cont pentru care platesc o dobanda lunara de nerambursare.

Datorita faptului ca nu am avut bani in contul de lei banca a luat din contul de euro (a facut schimb de moneda si a transferat in contul de lei de unde a incasat dobanda ce trebuia achitata).

Au dreptul sa faca acest lucru? Au dreptul sa- mi faca operatii pe cont fara acordul meu?
Vreau sa-i reclam, deoarece consider ca este o practica abuziva. Unde ma pot adresa?”

Postat in data: 31 ian., 2022

Firma de recuperare Ultimo Portftolio Investment Luxemburg are dreptul sa mai recupereze creante in Romania?

Firma de recuperare Ultimo Investment Portfolio Luxemburg are dreptul sa mai recupereze creante in Romania?

Postat in data: 20 sept., 2017